dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
piątek, 29 lutego 2008
1% na nasze działania - jak wspomóc

W czym konkretnie pomoże nam Twój 1%?
Dzięki okazanemu nam wsparciu, będziemy mogli kontynuować i rozszerzać naszą działalność edukacyjną, organizując zajęcia i spotkania takie jak:

- Żywa Biblioteka, gdzie każdy może spotkać się z Tymi Innymi w ostatni poniedziałek miesiąca o 16 w warszawskiej kawiarni Kafka (Oboźna 3),

- warsztaty dziennikarskie dla licealistów, kształcące przyszłych dziennikarzy wrażliwych na świat i jego problemy, i rozsądnie, odpowiedzialnie o nich piszących.

Takie zajęcia i spotkania służą lepszemu zrozumieniu i współpracy między ludźmi.

Jak przekazać wpłatę 1% na nasz program Blisko Innych?
W tym roku jest to dużo prostsze. Wystarczy, wypełniając formularz PIT, w rubryce "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)" (rubryka O w PIT 28, P w PIT 36, O w PIT 36L, I w PIT 37 i H w PIT 38) wpisać: Fundacja Wychowawców i Młodzieży "Prom"  i numer KRS 0000105207, a także wysokość wpłaty stanowiącej równowartość 1% podatku należnego za rok 2007.

Środki na nasze konto zostaną przelane w Twoim imieniu przez Urząd .

Serdecznie dziękujemy!

12:27, jan_dabkowski
Link Komentarze (1) »
6 marca - redakcja "PDF" i dziennikarstwo obywatelskie

PDF - PR, Dziennikarstwo, Fotografia, to miesięcznik wydawany przez Instytut Dziennikarstwa UW siłami studentów i absolwentów uczelni. Widzieliście go zapewne na naszych spotkaniach, archiwum pisma znajdziecie na stronie ID po prawej stronie - przyjrzyjcie się strukturze, rubrykom, tematom - przygotujcie się do oceny pisma - sugestii ulepszenia (pismo cały czas się uczy), ale i rzeczy które Wam się już teraz podobają.

Porozmawiamy o powstawaniu pisma, tworzeniu i ewaluowaniu koncepcji, działaniu redakcji i szansach dołączenia do niej :)

Wspólnie spróbujemy także zdefiniować pojęcie dziennikarstwo obywatelskie. Jeśli dyskusja będzie ciekawa, to zagadnienie stanie się tematem numeru kwietniowego pisma - wtedy weźmiemy udział w procesie planowania pisma! Zacznijcie już o tym myśleć - o zagadnieniu, o tematach z nim związanych, o konkretnych tekstach - może te które przyniesiecie zostaną wzięte prosto do pisma?

Wrzucajcie do komentarzy wnioski przemyśleń i efekty poszukiwań. Zaglądajcie tu także w poszukiwaniu nowych inspiracji - będziemy zamieszczali dodatkowe materiały.

Oto linki do przykładowych działań nazywanych dziennikarstwem obywatelskim:

http://interia360.pl
http://www.alert24.pl
http://www.wiadomosci24.pl
http://www.salon24.pl
http://www.ithink.pl
http://pl.wikipedia.org

Co jeszcze czytacie, tworzycie, znaleźliście? Wpisujcie w komentarze! 

piątek, 22 lutego 2008
28.02 - Podróż ze Szczygłem do Gottland

Na najbliższym spotkaniu odbędziemy podróż do przedziwnego kraju. Naszym przewodnikiem będzie Mariusz Szczygieł.

                                          

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zdobądźcie książkę (wydano ją już poza Polską w Niemczech, Francji, na Węgrzech, w Rosji i oczywiście w Czechach)
 i przeczytajcie przynajmniej reportaże "Dowód miłości" i "Film się musi kręcić" - takie jest życzenie autora. Ale im więcej przeczytacie tym ciekawsze będzie spotkanie - dla nas i dla gościa. 

Poznajcie reportera na http://www.mariuszszczygiel.com.pl .

Jego teksty publikowano w dziewięciu krajach poza Polską. Zdobył m.in. nagrodę Melchior 2004, nagrodę im. Beaty Pawlak w 2006. Obecnie jest redaktorem Dużego Formatu.

piątek, 15 lutego 2008
21.02 Bioetyka - od podstaw do przewidywania przyszłości

O bioetyce toczy się obecnie jedna z ważnych dyskusji. Ostatnio podjęła ją również Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu.

Jakie są biologiczne, filozoficzne, etyczne i teologiczne podstawy dyskusji o bioetyce?

Czym jest Europejska Konwencja Bioetyczna, do czego jest potrzebna? Dlaczego wchodzi w polską lukę prawną i jak wynikające z tego problemy rozwiązać?

A pytając o przyszłość - jak będzie wyglądał proces szukania sposobów przedłużenia życia i polepszenia reprodukcji człowieka?

O naświetlenie tych kwestii poprosimy naszych gości, którymi będą biolog prof. Magdalena Fikus (Insytut Biochemii i Biofizyki PAN), prawnik dr Maja Grzymkowska (Instytut Europeistyki UJ), etyk dr Artur Filipowicz SJ (Katedra Etyki Społecznej i Politycznej UKSW), a także filozof i etyk dr hab. Paweł Łuków (Instytut Filozofii UW).

Czytajmy, słuchajmy, oglądajmy i poznawajmy temat.

Polecamy m.in. teksty Haliny Bortnowskiej i Ewy Siedleckiej.

Czytajcie też o pierwszym podejściu rządu do in vitro - materiał wskazujący na pilną potrzebę informacji i refleksji na tematy bioetyczne! (dopisek Haliny)

Nasi Goście:

Prof. dr hab. Magdalena Fikus jest przewodniczącą Rady Upowszechniania Nauki przy prezesie PAN. Zajmuje się m.in. biotechnologią i inżynierią genetyczną. Lubi mówić o nauce, także humanistom. Współorganizuje Festiwal Nauki i Kawiarnię Naukową w Warszawie. Wykłady prof. Magdalena Fikus o genetyce można obejrzeć w Akademickiej Telewizji Naukowej.

Dr Maja Grzymkowska jest prawnikiem, obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim doktorat nt. Europejskiego systemu ochrony praw człowieka wobec roozwoju biomedycyny. Współpracuje z Centrum bioetyki i prawa przy Uniwersytecie w Leuven. Wykłada w Instytucie Europeistyki UJ. Zajmuje się europejskim systemem ochrony praw człowieka, problemami prawnej regulacji biomedycyny i bioetyka.


Dr Artur Filipowicz SJ jest pracownikiem katedry Etyki Społecznej i Politycznej UKSW. Autor m.in. książki pt. "Bioetyka. Dialog w obronie życia" oraz artykułów naukowych poświęconych zagadnieniom bioetycznym i etycznym. Jest zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Studia Bobolanum”. oraz członkiem Rady Redakcji międzynarodowego półrocznika „Global Bioethics”.

Dr hab. Paweł Łuków pracuje w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UW zajmuje się problematyką etyki zawodowej, etyki politycznej i zagadnieniami związanymi z rozwojem medycyny i cywilizacji technicznej. Napisał m.in. książkę "Granice zgody: autonomia zasad i dobro pacjenta".

Klub otwarty dla wszystkich zainteresowanych!