dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
czwartek, 26 lutego 2009
Zachęcam:
Janusz Korczak w świecie polskim i żydowskim
Promocja najnowszego tomu Dzieł Janusza Korczaka: Pisma rozproszone. Listy (1913–39)

Dom Spotkań z Historią, Korczakianum (Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy) oraz Instytut Badań Literackich zapraszają na promocję najnowszego tomu Dzieł Janusza Korczaka: Pisma rozproszone. Listy (1913–39). Spotkanie będzie pierwszą prezentacją niemal nieznanych dotąd tekstów Korczaka oraz okazją do dyskusji na temat jego działalności społecznej, edukacyjnej i literackiej.
4 marca (środa), godz. 18.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie. WSTĘP WOLNY
Udział wezmą: Hanna Kirchner – redaktorka tomu, Bożena Wojnowska – autorka opracowania tekstów i Piotr Matywiecki – poeta i eseista. Prowadzenie: Marta Ciesielska -kierownik Korczakianum.
Dom Spotkań z Historią
www.dsh.waw.pl
10:15, halina.bortnowska , W wirydarzu
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 lutego 2009
SPOTKANIE 19 LUTEGO I ZAPOWIEDZI
Spotkanie o podróży do Indii było piękne - niech żałują wszyscy, którzy się nie zjawili. Z ciekawych zdjęć Marty i Adama Smagowiczów dotarło do nas światło i atmosfera tego, co widzieli, nieznane widoki, bo jednak zbaczali oni z tras znanych z reklam i filmów.
I ze zdjęć, i z opowieści można było domyślać się, że subkontynent, który odwiedzili, jest na pewno inny niż myślimy. Mnie uderzył fakt, że żyją tam społeczeństwa mrówczej pracy - nie żebracy, lecz ludzie z wysiłkiem szukający choćby okruchów pracy, z którą wiążą swoją godność.
W oczach Marty indyjskie psy bezdomne są wyjątkowo łagodne, nie warczą na ludzi, najwyżej na siebie nawzajem. Wzruszyły inne też portrety krów spacerujących po uliczkach; krowy są różne, ale wszystkie jakby zamyślone - nie wydają się groteskowe, lecz tajemnicze.
Ważne było to, że Marta przywołała Ryszarda Kapuścińskiego jako świadka Indii, zapewniając, że teraz, w roku 2009, rozpoznawali w Indiach świat, jaki Kapuściński ukazał w "Podróżach z Herodotem". A więc reporter może nie tylko uchwycić aktualność, lecz i dotrzeć do czegoś trwałego. Chyba najbardziej wtedy, gdy przyznaje się do obcowania z tajemnicą.

Usilnie zachęcam do umieszczania tutaj swoich notatek i wrażeń ze spotkania z podróżą Marty i Adama.

ZAPOWIEDZI:

Czwartek 26 luty, godz. 18
We własnym gronie (oby dość licznym!) chcę poprowadzić aktywne ćwiczenia w tworzeniu krótkich mocnych tekstów. Hasło "Ogólniki i konkretniki": wstęp do twórczości typu "felieton".
UWAGA: przed spotkaniem, od godz. 17 rozmowy indywidualne. Najlepiej umówić się!

12:45, halina.bortnowska , W perspektywie
Link Komentarze (1) »
sobota, 14 lutego 2009
19 lutego - Podróżowanie

WITAJCIE! PRZERWA SKOŃCZONA.

Wracamy do spotkań Klubu Czwartkowego w najbliższy czwartek jak zwykle o godz. 18. Drzwi na VI piętrze otwarte będą już od 17!

TEMAT: podróżowanie.

Chcemy porozmawiać o podróżach: jakie nam zadają pytania? Popatrzymy w stronę Kapuścińskiego.


Ale przede wszystkim Marta i Adam opowiedzą o podróży do Indii, pokażą zdjęcia (powyżej i poniżej próbki).

O Bombaju i Kalkucie przeczytacie w tekstach opublikowanych przez Paulinę Wilk w Rzeczpospolitej:

Bombaj przed świtem

Gdzie karzeł mówi dzień dobry


Proszę o udział w mobilizacji - Klub jest potrzebny i musi ożyć!
HALINA

-----

5 marca naszym gościem będzie Paweł Smoleński.

Więcej informacji już wkrótce.

21:13, halina.bortnowska , W perspektywie
Link Dodaj komentarz »