dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
poniedziałek, 28 lutego 2011
3 marca - Omówienie researchu dot. rozmówców ze Zmowy
Od godz. 17 będziemy czytali teksty rozpoczęte przed feriami, "pozaZmowowe", a od godz. 18 przedstawiamy research nt. swoich rozmówców zmowowych według zaproponowanych przez Pawła 7 P:
Portret (stworzyć "obraz" rozmówcy);
Publikacje (zorientować się, o czym/co rozmówca pisze/tworzy);
Poglądy (co rozmówca myśli o ważnych sprawach);
Projekty (jakie realizuje)
Postulaty (jakie wyraża w publicznej działalności)
Pytania (jakie warto i można zadać rozmówcy)
Pojęcia (interesujące dla nas, o jakie warto zapytać rozmówcę)
poniedziałek, 21 lutego 2011
24 lutego - Przygotowanie merytoryczne do rozmów z sygnatariuszami Zmowy
Po spotkaniu z Januszem Grzelakiem, na którym omawialiśmy nasz udział w Zmowie obywatelskiej, oto podsumowanie i pomysły na dalsze działania.
 
Ustaliliśmy, że:
- projekt wywiadów z sygnatariuszami i osobami bliskimi Zmowy ma poruszać kwestie takie jak: dialog, dobro publiczne/wspólne, język komunikacji, godność, szacunek, pozytywna komunikacja, obywatelskość, porozumienie;

- w pierwszej kolejności spróbujemy porozmawiać o tych kwestiach z ludźmi zajmującymi się profesjonalnie różnymi dziedzinami życia:
ekonomia - L. Balcerowicz
filozofia - M. Środa
etyka - J. Hołówka/A. Sułek
socjologia - G. Lisowski
religia - H. Bortnowska/ o. W. Oszajca
media - J. Żakowski
internet/nowe technologie - E. Bendyk
język - J. Puzynina
kultura - A. Seweryn
prawo - J. Stępień
polityka społeczna - A. Frączek
Wiktor Osiatyński

- na kolejnych spotkaniach będziemy przygotowywać się do rozmów, dyskutować o treści Zmowy, potem wybierzemy rozmówców, przygotujemy się do rozmów z poszczególnymi osobami, pomyślimy o częściach wspólnych rozmów pod kątem późniejszego efektu i formy;

- po rozmowach, ocenimy w jakiej formie najlepiej przedstawić które treści;

- wywiady znajdą się najpierw na stronie internetowej zmowy obywatelskiej, potem najlepsze będziemy starali się polecić w zaprzyjaźnionych mediach, być może uda się je też wydać w formie broszury/publikacji.

W najbliższym czasie:
- przeczytajcie na wybrane i polecane teksty sygnatariuszy i sygnatariuszek na temat ich rozumienia Zmowy:
Szacunek: studium erozji
Polskie plemiona
Nie godzić się na podział plemienny
Propozycje sygnatariuszy Zmowy

Potem dodamy jeszcze inne źródła wiedzy pomagające przygotować się do rozmów;

- nasza propozycja jest taka, żeby ci, którzy mają już zaawansowane pomysły na swoje własne teksty, na razie zajęli się nimi i tylko brali merytoryczny udział w rozmowach nt. Zmowy;

Ci, którzy nie mają na razie nic zaczętego, niech na następny czwartek (24.02) wybiorą sobie rozmówcę, zrobią research na jego temat i opracują wstępnie pytania i kwestie do poruszenia podczas wywiadu.
niedziela, 13 lutego 2011
17 lutego - prof. Janusz Grzelak i Zmowa obywatelska
Rozpoczynamy przygotowania do przeprowadzania poważnych wywiadów o społeczeństwie i dialogu, z twórcami Zmowy obywatelskiej znanej z grudniowej dyskusji polisowej.
Prof. Janusz Grzelak (więcej o nim z komentarzu) powie o koncepcji i celu projektu, przedstawi osoby, z którymi będziemy rozmawiać.

Cały czas czekamy na fragmenty i teksty, nad którymi zaczęliśmy pracę na styczniowym spotkaniu z Magdaleną Grochowską. Tych, którzy są na etapie pomysłu na tekst czy pierwszego researchu - zapraszamy do jak najszybszych konsultacji.
sobota, 05 lutego 2011
10 lutego - czytanie pierwszych migawek
Po omówieniu pomysłów na teksty i pierwszych efektów researchu (kto jeszcze tego nie pokazywał, niech przyniesie jak najszybciej), teraz czas na czytanie fragmentów tekstów - leadów, opisów bohaterów czy rysów sytuacji.
wtorek, 01 lutego 2011
3 lutego - Efekty researchu reporterskiego - zaczynamy o 17!
Na ostatnim spotkaniu mówiliśmy o pomysłach na tematy, bohaterów, sytuacje do opisania. Teraz czas przyniesienia i omówienia efektów researchu.

Wyjątkowo zaczynamy o 17, skończymy ok. 18.30 i pójdziemy na spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem do Wrzenia. Kto jeszcze nie wyrobił/odebrał karty zniżkowej, będzie miał okazję.