dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
czwartek, 29 listopada 2007
Podróż ze Szczygłem do "Gottland"

W nowym roku odbędziemy podróż do przedziwnego kraju. Naszym przewodnikiem będzie Mariusz Szczygieł.

                             

Zdobądźci książkę i przeczytajcie przynajmniej reportaże "Dowód miłości" i "Film się musi kręcić" - takie jest życzenie autora. Ale im więcej przeczytacie tym ciekawsze będzie spotkanie - dla nas i dla gościa. 

Poznajcie reportera na http://www.mariuszszczygiel.com.pl .

12:29, jan_dabkowski , W perspektywie
Link Komentarze (1) »
"Są" znów okazje do spotkań z Teresą Torańską

"Są" to tytuł najnowszej książki Teresy Torańskiej.

Autorka przyjęła zaproszenie Klubu i porozmawia z nami już w Nowym Roku.

Być może jeszcze przed Świętami gościć będziemy bohaterów rozmów: Jana Strelaua i Andrzeja Krajewskiego.

Jednak pierwszą okazją do spotkania z Teresą Torańską jest lektura Rozmów o dobrych uczuciach:

Są Rozmowy o dobrych uczuciach, Teresa Torańska, Świat Książki,

Gazeta Wyborcza nr 254, wydanie waw z dnia 30/10/2007 KULTURA, str. 15

Są. Rozmowy o dobrych uczuciach

Teresa Torańska

ŚWIAT KSIĄŻKI, WARSZAWA

Teresa Torańska znowu pyta. Jej "Są" to zapis zachwycających, nieśpiesznych, ważnych i trudnych rozmów. Rozmów - nie wywiadów - które zniknęły z naszego krajobrazu kulturalnego.

Najnowsza książka autorki "Onych" zbierająca teksty drukowane w "Dużym Formacie" nosi podtytuł "rozmowy o dobrych uczuciach". Autorka idzie całkowicie pod prąd gatunkowemu obyczajowi. Wybiera rozmówców i tematy, nie kierując się w ogóle bieżącą gorączką, pretekstowością polityczną, doraźnym zainteresowaniem. Wypatruje ludzi, którym zamierza zadać pytania intymne, niezadawane wcześniej. Mówią jej często po raz pierwszy o wielu swoich doświadczeniach, uczuciach, lękach, radościach. Takich rozmów dawno nie mogliśmy przeczytać. Za takimi rozmowami tęskniliśmy.

O czym więc i z kim rozmawia Teresa Torańska? Z Ewą Łętowską, pierwszą rzeczniczką praw obywatelskich, o cierpieniu w obliczu śmierci najbliższej osoby, męża Janusza Łętowskiego. W tej rozmowie jest delikatność, są też prawdziwe łzy. Łzy bohaterki i czytelników. Jest opowieść o "ucieczce w rzeczywistość", wspomnienie małżeństwa - "teatru, w którym jest się zarazem i publicznością, i aktorem".

Współbrzmi z tym tekstem rozmowa z socjologiem Edmundem Wnukiem-Lipińskim. O śmierci syna, a potem żony. O samotności, pytaniach, na które nie ma odpowiedzi, o bólu spadającym niezapowiedzianie i niesprawiedliwie. I o obronie przed zgorzknieniem, o nauce akceptowania tego, co się wydarza, niezależnie od tego, jak jest bolesne i niezrozumiałe. O konieczności podróży do Jerozolimy.

Torańska tropi w tej książce dobro. Skąd się bierze, jak pączkuje, jak się wydarza. Jak się wybiera dobro w życiu i dlaczego. Szczególnie istotne jest, że to dobro pojawia się w życiowym starciu w najtrudniejszych chwilach, w momentach granicznych, w sytuacjach próby. Czy będzie to rozmowa o tożsamości z Peterem Piotrem Lachmanem, poetą, tłumaczem, reżyserem, który zapytuje się o swoją polskość i niemieckość; czy rozmowa o żydowskim doświadczeniu Zagłady z profesorem Michałem Głowińskim; o próbie patriotyzmu i byciu żywą legendą z Janem Nowakiem-Jeziorańskim.

Niezwykłe są wywiady ze skrzypaczką Wandą Wiłkomirską (z zachwycającym wyznaniem: "Bo najładniej, dziecko, starzeją się kobiety, które nigdy nie były piękne"), dominikaninem Ludwikiem Wiśniewskim, jednym z najważniejszych dla opozycji demokratycznej kapłanów - wszystkie imponują otwartością, spokojem, brakiem złych emocji. I nietuzinkowością bohaterów.

Lektura tej książki to odpoczynek od agresywności debaty publicznej toczonej w mediach. Wrażenia tego nie zacierają rozmowy z politykami, także wokół tematów tak politycznych jak lustracja i zaślepienie, w którym znika konkretny człowiek, a wyrokowaniem zajmują się obdarzeni łaską późnego urodzenia.

Takich rozmów dawno nie czytałem, może nigdy. Bo u Teresy Torańskiej rozmowa jest czymś istotniejszym niż sekwencja pytań i odpowiedzi. Tu rozmowa jest sztuką życia. A my dzięki niej możemy tej sztuki doświadczyć i podziękować za odwagę rozmówcom.

ROMAN KURKIEWICZ

Maciek


00:42, klub.czwartkowy , W perspektywie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 listopada 2007
29. listopada - analiza reportażu

Klub czwartkowy wyjątkowo w następującej postaci:

Od 17.30 spotkania indywidualne nad tekstami uczestników (jak zwykle).

Godz. 18: nie czekamy na gości.

Czytamy reportaż Wojciecha Tochmana: "Człowiek, który powstał z torów" z nowej książki "Wściekły pies" (wyd. ZNAK, Kraków 2007).

                               

Rozmawiamy o tekście - o elementach reportażu i o wydarzeniu w nim opisanym. Kto już ma książkę niech przeczyta reportaż wcześniej. Warto też poczytać pozostałe reportaże przed spotkaniem (już w nowym roku) z Wojtkiem Tochmanem i redaktorką jego książek - Niną Goldberg.

Po rozmowie o reportażu będzie jeszcze o organizacji "Podwieczorku dla Itaki" - który będzie w niedzielę 2.12. o godz. 17 w naszej sali.


                             

Kto musi oszczędzać czas, niech przyjdzie w niedzielę i da znać
telefonem/mailem do Zuzy, że będzie, czy i kogo zaprasza, co przyniesie.

Halina & jas

poniedziałek, 26 listopada 2007
Tydzień spotkań

Dziś (poniedziałek) Żywa Biblioteka w Kafce o godz. 16


Klub Czwartkowy w tym tygodniu będzie reporterski w klimacie Wojciecha Tochmana.

Przygotowując się do niedzielnego podwieczorku i przyszłego spotkania z reporterem o jego nowej książce, przeczytamy i zanalizujemy jego reportaż i realia w nim opisane. Więcej informacji już niedługo.

W sobotę 15-lecie warsztatów "Polis".


O godz. 17 w klubie Apartament w Warszawie spotykamy się w sporym gronie! Będziemy wspominać ludzi i miejsca, które poznaliśmy dzięki warsztatom. Będą pamiątki, wspomnienia i możliwość poznania historii spotkań. Przynosimy coś słodkiego do wspólnego biesiadowania – napoje będzie można kupić na miejscu.

Klub Apartament, Wybrzeże Gdyńskie 8:
· Dojazd komunikacją miejską: na Placu Wilsona wsiądźcie do autobusu nr 114, 118 lub 132 (przystanek obok Citibanku), wysiądźcie na przystanku "Most Grota-Roweckiego". Tuż obok jest pawilon, w którym mieści się serwis rowerowy i klub Apartament.
· Samochodem: jedźcie Wisłostradą w kierunku Gdańska. Przed mostem Grota-Roweckiego zjedźcie na prawy pas (jakbyście chcieli wjechać na most). Po prawej stronie zobaczycie przystanek autobusowy "Most Grota-Roweckiego". Tuż przed przystankiem zjedźcie na parking.

Jeśli chcecie jakoś pomóc w przygotowaniu spotkania czy macie pomysły na jego uatrakcyjnienie przesyłajcie maile na adres: juz15lat@gmail.com

Na niedzielę szykowany jest Podwieczorek dla Itaki.


Dawajcie znać, kto będzie, co przyniesie, kogo przyprowadzi. Spotkajmy się, pobądźmy razem i poznajmy się jeszcze lepiej!

Komentujcie :)

23:40, jan_dabkowski , W perspektywie
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 19 listopada 2007
22. października - Festiwalowo i redakcyjnie

Będzie bardzo filmowo:

Już o godz. 17. zacznie się spotkanie dla wolontariuszy chętnych do pomocy w organizacji 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie (7 - 16 grudnia 2007 r. - http://www.watchdocs.pl).

                                     

W czasie spotkania będzie można się dowiedzieć wszystkiego o festiwalu, aby potem móc nie tylko dobrze pomóc, ale też aby dobrze przygotować się do:

tworzenia pisma festiwalowego "Domysły", które Polis oganizuje także w tym roku!

Pierwsze spotkanie redakcji zaraz po końcu spotkania wolontariuszy ok godz. 18.

Zapraszamy interesujących się filmem, tworzeniem redakcji i planowaniem pisma.

 
1 , 2