dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
piątek, 26 listopada 2010
2 grudnia - spotkanie redakcji i przygotowanie do "Domysłów"

Od godz. 17 czytamy relacje, wywiady i migawki z festiwalu Warszawa Bez Fikcji. Wrzucajcie je w komentarze pod poprzednim postem!

Jak ktoś jeszcze nie ma nowego tekstu, oto zadanie:

1 grudnia od godz. 16 w kinie Muranów będzie odbieranie biletów na festiwal "Watch Docs" - okazja do napisania migawki, sondy, wywiadziku. Zakładamy, że teksty mają mieć objętość 1200-1800 znaków i 1800-3600 znaków dla wywiadów. Ci, co jeszcze nie napisali migawki z WBF, niech pójda w środe i przyniosą teksty na godz. 17 w czwartek.

Redakcyjnie spotykamy się o godz. 18.

To już 10. edycja polisowej gazety na festiwalu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Nazwa festiwalu się zmieniała i forma gazety też. W tym roku będzie bardzo multimedialnie, nacisk kładziemy na radio i wideo, choć oczywiście będzie co poczytać!

Program jest już na stronie Watch Docs. Szybko zajrzyjcie do niego, żeby przygotować się do spotkania (wybrać interesujące tematy). To, co już teraz możecie zrobić, to postarajcie się ustawić sobie grafik pod gazetę! Im więcej w festiwalowym tygodniu poświęcicie na dziennikarskie tworzenie, tym więcej skorzystacie!

Redakcja będzie czynna codziennie popołudniami w Fundacji Helsińskiej w trakcie trwania Festiwalu (3-12.12).

środa, 24 listopada 2010
25 listopada - każdy wybiera spotkanie w ramach Warszawy Bez Fikcji

W tym tygodniu warsztatów nie ma!

Od 24 do 28 listopada odbywa się Międzynarodowy Festiwal Reportażu WARSZAWA BEZ FIKCJI (przy którym wielu z Was pomaga), organizowanego przez Instytut Reportażu. Korzystajmy z tego faktu i bierzmy udział w jak największej liczbie spotkań z reporterami. Koniecznie piszmy - relacje informacyjne (jak najbardziej treściwe - cytaty!), migawki (tu połóżcie nacisk na obserwację i język pisania) i wywiady (sięgajcie wysoko - dopytujcie reporterów, proście o rozwinięcie wątków ze spotkań!).

Polisowa zniżka we Wrzeniu Świata
Instytut Reportażu zaproponował nam -10% na kawę, herbatę i KSIĄŻKI w reporterskiej kawiarni Wrzenie Świata!
Żeby ją dostać, idź do Wrzenia (Gałczyńskiego 7, http://www.instytutr.pl/cmsms/index.php?page=klub-ksiegarnia), poproś o formularz do karty zniżkowej, wypełnij go i wrzuć do skrzynki polisowej na ścianie naprzeciw baru. Na bieżąco będziemy je przekazywali managerowi z adnotacją, że jesteś z "Polis" i w związku z tym masz prawo do pełnej zniżki (inne karty we Wrzeniu nie dają zniżki na książki). Po jakimś czasie karta będzie dostępna do odbioru w kawiarni.

środa, 17 listopada 2010
18 listopada - Reportaż!

Wprowadzenie do reportażu. Piotrek Maciejewski, członek „Polis”, młody reporter, współpracownik Dużego Formatu i Wysokich Obcasów wprowadzi nas w swoje doświadczenie z reportażem. Będą ćwiczenia migawkowe.

Od godz. 17 będziemy z Haliną i Martą czekać na Was z tekstami - wywiadami, ew. jeszcze newsami. Możecie też wpaść pogadać.

Po spotkaniu proponujemy wspólne wyjście :)

Za tydzień:

Spotkanie z reporterami w ramach Międzynarodowego Festiwalu Reportażu WARSZAWA BEZ FIKCJI, organizowanego przez Instytut Reportażu. Festiwal odbędzie się od 23 do 28 listopada w Warszawie. Zamiast warsztatów czwartkowych spotykamy się, na którymś z festiwalowych wydarzeń, im większej liczbie, tym lepiej!

wtorek, 09 listopada 2010
11 listopada - zamiast warsztatów - pisanie i czytanie
Czas przed kolejnym warsztatem 18 listopada, przeznaczcie na przygotowanie wywiadów (ci, którzy jeszcze ich nie przynieśli/nie wrzucili w komentarze poprzedniego posta) i czytanie reportaży - do tego niezmiennie polecamy Duży format (w tym tygodniu zapewne w środę 10.11 będzie specjalne wydanie) i Gazetę Świąteczną w sobotę. Poza tym zalecamy odwiedziny Wrzenia Świata - tam mnóstwo literatury faktu - można pójść i czytać od rana do nocy (przygotowujemy karty zniżkowe do Wrzenia dla najbardziej aktywnych)!
wtorek, 02 listopada 2010
4 listopada - Redagowanie wywiadów

Będziemy omawiać w grupach wywiady przyniesione przez Was - krótkie 1-2 stronnicowe rozmowy z ekspertami lub uczestnikami spotkanymi na jednym z zaproponowanych (lub znalezionych przez siebie) wydarzeń. Pamiętajcie o odpowiednim początku i końcu i o dynamice całości - mówiliśmy o tym ostatnio :)

Po napisaniu wrzucajcie teksty do komentarzy do poprzedniej notki, przynieście je też wydrukowane na warsztaty. Kto ma nieprzeczytanego (też po poprawie) newsa, niech będzie o 17.

Po zredagowaniu i omówieniu wywiadów przejdziemy do fotografii portretowej (kto ma, niech przyniesie swoje próbki lub portfolio). Nasz gość - Filip Błażejowski, fotograf z agencji Forum wprowadzi nas w temat i udzieli wstępnych rad.