dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
niedziela, 30 marca 2008
3. kwietnia - Sytuacja w Tybecie

Tybet  Tybet  Tybet 

Opowiedą o niej:

Adam Kozieł z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Liliana Skoczylas, przewodnicząca Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu

Koniecznie zajrzyjcie na stronę Helsińskiej Fundacji poświęconą Tybetowi. Prześledźcie aktualności od 10. marca, aby wiedzieć dokładnie, jak kszałtuje się obecna sytuacja. Jest też zakładka tektsty, gdzie znajdziecie informacje o sytuacji w Tybecie z trzech punktów widzenia: tybetańskiego, chińskiego i zachodniego. To bardzo ważne!

Warto zajrzeć także do tybetańskiego serwisu Gazety Wyborczej i posłuchać audycji radia Tok Fm o bieżących wydarzeniach w Tybecie i reakcjach na nie.

O innych tybetańskich inicjatywach dowiecie się z Monitora Olimpijskiego i strony Ratuj Tybet.

Dowiedzcie się jak najwięcej i bądźcie gotowi do pogłębnia tematu.

piątek, 21 marca 2008
27. marca - Uchodźcy z Czeczenii

Od wielu lat w Czeczenii trwa konflikt, o którym słyszymy z doniesień medialnych, nie zawsze rzetelnych i pogłębionych. Do Polski każdego roku przybywa kilka tysięcy uchodźców z Czeczenii, żyją obok nas, ale niewiele o nich wiemy.

Na spotkaniu Klubu porozmawiamy o sytuacji w Czeczenii, która zmusza tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów, pomocy, którą niosą Czeczenom organizacje humanitarne pracujące na Kaukazie, o traumatycznych przeżyciach, z którymi przyjeżdżają uchodźcy czeczeńscy do Polski. Jak im pomagać, lepiej rozumieć problemy, potrzeby, zwyczaje i kulturę? Opowiedzą o tym osoby od lat pracujące z Czeczenami, poznamy też perspektywę Aslana, który próbuje ułożyć sobie życie w Polsce.

Gośćmi spotkania będą:

Ola Chrzanowska – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w polskim przedstawicielstwie Lekarzy bez Granic. Obecnie tłumacz i doradca międzykulturowy w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej. Od kilku lat pracuje z uchodźcami czeczeńskimi przebywającymi w Polsce.

Maria Książak – w latach 2000-2004 pracowała na Kaukazie zajmując się organizacją i wdrażaniem programów humanitarnych dla PAH i Międzynarodowej Inicjatywy Humanitarnej.

Aslan Dekaev – uchodźca z Czeczenii, od kilku lat w Polsce, mieszka w ośrodku dla uchodźców z żoną i dzieckiem.

Spotkanie będzie ilustrowane zdjęciami z Czeczenii i Inguszetii pochodzącymi ze zbiorów Międzynarodowej Inicjatywy Humanitarnej.

--------------------------------------------------------------

Możecie wesprzeć działalność "Polis" 1% swojego podatku.

11:59, jan_dabkowski , W perspektywie
Link Komentarze (1) »
piątek, 14 marca 2008
20. marca - Klubu nie ma

Życzymy spokojnych świąt!

Zapraszamy na poświąteczne spotkanie 27. marca o kwestiach czeczeńskich. Już niedługo więcej informacji.

Pamiętajcie, że możecie wesprzeć działalność "Polis" 1% swojego podatku.

czwartek, 13 marca 2008
Europejska Nagroda dla Młodych Dziennikarzy

Już tylko do 15. marca wraz z innymi młodymi dziennikarzami z całej Europy możecie zgłaszać teksty na tematy europejskie do konkursu o Europejską Nagrodę dla Młodych Dziennikarzy. Zwycięzcy 27 krajowych edycji pojadą w czerwcu na wspólną dziennikarską podróż po Bałkanach, a na koniec wezmą udział w konferencji w pełniącej przewodnictwo w Unii Słowenii.


Dziennikarze w wieku od 17 do 35 lat mogą zgłaszać do konkursu teksty opublikowane w jednym z unijnych języków oficjalnych (np. polskim, angielskim, niemieckim) między 1. stycznia 2007 a 15. marca 2008. Mogą to być teksty wydrukowane lub umieszczone online, włączając publikacje dla organizacji, uczelni oraz szkół. Można zgłaszać również teksty, które zostaną umieszczone w mediach do końca 2008 roku – wystarczy dostarczyć deklarację redakcji, że planuje go opublikować.


Kontekstem publikacji może być proces rozszerzenia Unii Europejskiej, jej wartości czy kwestia poczucia obywatelstwa europejskiego. Tekst do 2000 słów powinny być napisany stylem dziennikarskim i może prezentować osobistą perspektywę autora w kontekście jego/jej kraju.


Polskich zwycięzców wybiorą Jacek Żakowski, Marcin Przeciszewski i Maciej Wierzyński.


Organizatorami konkursu są Europejska Organizacja Młodych Dziennikarzy (którego członkiem jest "Polis") i Komisja Europejska.

www.EUjournalist-award.eu

info@EUjournalist-award.eu

A już dziś spotkanie z Heleną Datner o Postawach inteligencji wobec wydarzeń Marca ’68 - zapraszamy!

poniedziałek, 10 marca 2008
1% na nasze działania

Już się znamy! Ta strona i te w menu po prawej stronie bloga mówią o nas, o działalności edukacyjnej, skromnej, ale skutecznej, opartej na doświadczeniu wielu lat. To bardzo ważne: widzieć różnorodność i rozumieć, że to nic złego, że to właśnie bogactwo! Na opinię o tym często wpływa nasz sposób pisania - dlatego promujemy wrażliwe i uważne pisanie.

Wesprzyj nasze wysiłki, przekazując nam 1% swojego podatku.

 
1 , 2