dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
piątek, 26 marca 2010
8 kwietnia - przygotowanie do Motiva

Po 29 marca i spotkaniu Wirydarza o muzułmanach w Polsce, na świecie, stereotypach i zróżnicowaniu świata islamu (ogłoszenie poniżej), 8 kwietnia uzupełnimy tę wiedzę o informacje o Żydach w Polsce, na świecie, stereotypach i zróżnicowaniu ich świata.

Naszym gościem będzie Bella Szwarcman-Czarnota - specjalistka od kultury żydowskiej i dziennikarka miesięcznika Midrasz.

Przed spotkaniem zapoznajcie się z publikacją Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, znajdują się tam materiały przygotowane przez naszego gościa - to będzie dobra podstawa do zgłębienia naszego tematu i przygotowania do prac reporterskich.

A to wszystko pod kątem błędów jakie możemy popełniać pisząc o kwestiach żydowskich i muzułmańskich w czasie festiwalu filmowego Żydowskie Motywy (20-24 kwietnia), gdzie będziemy tworzyli gazetę festiwalową Motiv.

8 kwietnia przychodźcie z tekstami o Pikniku Naukowym o 17.20, poczytamy wcześniej.

Spotkanie 8 kwietnia to ostatni etap wstępu do redakcji tematyczych na Czwartkach, które będą pracowały pod okiem polisowych redaktorów nad konkretnymi tematami.

Zaproponowaliśmy następujące zagadnienia, wokół których mogą powstać redakcje:
- abolicja dla kary śmierci (w związku z działaniami grupy "Horyzont - przeciw karze śmierci"),
- kultura żydowska (w związku z Festiwalem filmowym Żydowskie Motywy)
- pisanie o nauce (w związku z czerwcowym Piknikiem Naukowym, możliwą wakacyjną współpracą z festiwalem Przemiany, Mediateką, która w czerwcu otwiera swoje centrum naukowo-multimedialne i wrześniowym Festiwalem Nauki).

Kolejne spotkania:

15 kwietnia - kolegium redakcyjne gazety Motiv

20-25 kwietnia - działanie gazety Motiv przy festiwalu filmowym Żydowskie Motywy

1 kwietnia - Czwartków nie ma!

Wesołych Świąt :)

10:13, jan_dabkowski
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 marca 2010
Spotkanie Wirydarza 29 marca o 18.00. - Muzułmanin-terrorysta?

MUZUŁMANIN – TERRORYSTA?

O muzułmanach w Polsce, na świecie, stereotypach i zróżnicowaniu świata islamu.

gość: Katarzyna Górak-Sosnowska

miejsce: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ul. Zgoda 11, VI piętro

10:47, grupawirydarz , W wirydarzu
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 marca 2010
25 marca - pisanie o nauce

Pogadamy o specyfice pisania o nauce, poćwiczymy pisanie tekstu na podstawie relacji prasowej instytutu, który dokonał odkrycia.

Praca domowa:

Pod linkiem znajdziecie filmiki z Pikniku Naukowego 2009:
http://www.pikniknaukowy.pl/2009/video/#top
obejrzyjcie wybrany filmik (polecam Wioska archeologiczna, Ile wazy napoj w F16, Co to jest ciecz nienewtonowska, Jak powstaja weze Faraona i Lewitacje) i napiszcie kilkuzdaniową relację (tak jakbyście sami widzieli to doświadczenie/scenkę) zwracając uwagę, co jest najważniejsze, na obrazowanie pokazu, i zaznaczenie kto pokazuje (człowiek i instytucja).

Zobaczcie też stronę IGFu, czyli polisowej Internetowej Gazety Festiwalu Nauki (co roku we wrześniu w Warszawie) - tam są dłuższe relacje z tego typu wydarzeń.

Teksty wklejajcie pod tą informacją - bedziemy je czytać 8 kwietnia przed Czwartkami - przyjdźcie z tekstami o 17.20.

Piknik Naukowy 2010 odbędzie się 12 czerwca.

wtorek, 16 marca 2010
18 marca - o karze śmierci
Najbliższymi Warsztatami Czwartkowymi inicjujemy spotkania, które doprowadzą do stworzenia trzech redakcji tematycznych. Proponujemy Wam następujące zagadnienia, wokół których tworzyć będziemy teksty: abolicja dla kary śmierci (w związku z działaniami grupy "Horyzont - przeciw karze śmierci"), kultura żydowska (w związku z Festiwalem Żydowskie Motywy) oraz dziennikarstwo naukowe (w związku z Piknikiem Naukowym i Festiwalem Nauki). Być może stworzymy również czwartą redakcję - w związku z Festiwalem Sztuki nad Wisłą "Przemiany" - wyjaśni się to w tym tygodniu.
Kolejne spotkania czwartkowe będą okazją do poznania każdego z tematów i spróbowania się w pisaniu o nim. Zaczniemy od kary śmierci.

18 marca zapraszamy Was, dziennikarzy, na konferencję prasową. Oto zaproszenie:

"Serdecznie zapraszamy dziennikarzy na konferencję prasową grupy "Horyzont - przeciw karze śmierci". Celem grupy jest popieranie działań na rzecz zniesienia kary śmierci w krajach, gdzie wciąż jest ona praktykowana, a w Polsce - wzmacnianie społecznego poparcia dla faktu, że kara ta nie obowiązuje. Na konferencji przedstawione zostaną dotychczasowe działania grupy oraz plany dalszej działalności.
Uczestnicy konferencji: Halina Bortnowska, Maciej Sopyło. Pytania będzie można kierować również do pozostałych członków Grupy, którzy pojawią się na sali.
Miejsce
i czas: sala konferencyjna HFHR, VI p, czwartek 18 marca, godz. 18.00.
W imieniu grupy "Horyzont - przeciw karze śmierci": Maciej Sopyło"

Zadanie: Przygotuj się do konferencji - znajdź informacje o grupie "Horyzont - przeciw karze śmierci", ugruntuj swoją wiedzę o stosowaniu kary śmierci na świecie i stanie rzeczy  w Polsce.  Przygotuj 3 pytania na konferencję.
Po spotkaniu porozmawiamy o tym, jak powinna wyglądać dobrze zorganizowana konferencja prasowa. Potem będziemy pisać newsy z konferencji.

Obecność na tym i kolejnych spotkaniach pozwoli Wam w pełni świadomie wybrać redakcję, w której chcecie pracować od połowy kwietnia!

17:04, klub.czwartkowy
Link Komentarze (6) »
 
1 , 2