dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
niedziela, 27 marca 2011
31 marca - warsztat z tekstami o antysemityzmie
Warsztat będzie oparty na dwóch tekstach:

Jan Błoński - Biedni Polacy patrza na getto

Ks. Stanisław Musiał - Czarne jest czarne
 
Obydwa teksty, oprócz tego, że znalazły się  ostatnio w antologii Przeciw antysemityzmowi 1936-2009 (tom 1-3), były też niedawno opublikowane w specjalnym dodatku do Tygodnika Powszechnego Żydownik Powszechny (2010 r.). Pod powyższymi linkami do artykułów na stronie TP dodatkowo są komentarze, więc warto do nich też zajrzeć.

Warsztat poprowadzi Elżbieta Janicka - eseistka, fotografka, absolwentka Université Paris VII Denis Diderot, Uniwersytetu Warszawskiego oraz PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi, członkini Rady Programowej Otwartej Rzeczpospolitej - Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, uczestniczka debat o książkach Jana Tomasza Grossa Sąsiedzi i Strach.
wtorek, 22 marca 2011
24 marca - Omawianie tekstów
Czytamy teksty, nad którymi prace rozpoczęły się przed feriami i Omawiamy pierwsze efekty wywiadów nt. idei zw. ze Zmową obywatelską i inne teksty. Będzie nam towarzyszyć Halina.

Osoby i zespoły rozpoczęły pracę nad wywiadami z:
Leszkiem Balcerowiczem
Edwinem Bendykiem
Jerzym Bralczykiem
Jadwigą Puzyniną
Magdaleną Środą
Andrzejem Sewerynem
Jackiem Żakowskim

Kto jeszcze nie wybrał swojego potencjalnego rozmówcy, powinien to nadrobić i zrobić research dot. innego rozmówcy z listy lub spośród osób, o których mówiliśmy na poprzednich spotkaniach (można się łączyć w kilkuosobowe zespoły) i przygotować na spotkanie research według zaproponowanych przez Pawła 7 P.
poniedziałek, 14 marca 2011
17 marca - Prof. Janusz Grzelak i przygotowania do wywiadów
Omawiamy przygotowany research nt. rozmówców ze Zmowy obywatelskiej. Przez pierwszą godzinę będzie szansa omówienia pomysłów z prof. Januszem Grzelakiem. Prof. Grzelak ma dać nam jeszcze pewne wskazówki.

Tematycznie:
14 marca - odbędzie się II. Publiczna Debata Otwartej Rzeczpospolitej i Teatru Polskiego - Czyja jest przestrzeń publiczna? Więcej informacji.

15 marca, godz. 19.15 - W Polsce i w Rwandzie. Podziały plemienne? Dyskusja z udziałem Haliny Bortnowskiej, Konstantego Geberta i Wojciecha Tochmana. Więcej informacji. Pamiętacie tekst Haliny?
piątek, 04 marca 2011
10 marca - Klub Czwartkowy o sytuacji na Białorusi
Chcesz poznać i zrozumieć aktualną sytuację na Białorusi? Chcesz wyrobić sobie własne zdanie? Zapraszamy do Klubu, gośćmi będą:

Olga Salomatova,
pracowniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zajmujący się monitorowaniem sytuacji w Białorusi.

Franak Wiaczorka, młody działacz polityczny, związany z telewizją Belsat, syn jednego z najsłynniejszych białoruskich opozycjonistów - Wincuka Wiaczorki.

Alaksiej Dzikavicki, szef informacji Belsat TV, związany z białoruskim Komitetem Helsińskim i radiem Svoboda.

Aby przygotować się na spotkanie warto poczytać i posłuchać:

- O sytuacji w białoruskich więzieniach opowiadał w TOK FM Franak Wiaczorka.

- wywiad w Dużym Formacie: Jak Franak Wiaczorka walczył w białoruskiej armii.

Represjonowani na Białorusi. Rozmowa w TOK FM z Alaksiejem Dzikavickim z TV Bielsat.

Audycja z Olgą Salomatovą (przybliżająca jej sylwetkę) w Radiu TOK FM.

Czas: godz. 18
Miejsce: sala konferencyjna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ul. Zgoda 11, VI piętro.
---

Wcześniej, w godz. 17-17.45 będziemy czytali teksty, nad którymi prace rozpoczęły się przed feriami i omawiali przygotowany research nt. rozmówców ze Zmowy obywatelskiej według zaproponowanych przez Pawła 7 P.