dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
piątek, 25 kwietnia 2008
1 maja - Klubu nie ma

A jeszcze do końca kwietnia możecie wesprzeć działalność "Polis" 1% swojego podatku.

Zgłaszajcie się na praktyki wakacyjne do lokalnych redakcji Gazety Wyborczej i TV Biznes pod adres z boku bloga ->

Aby w nich wziąć udział, trzeba uczestniczyć w spotkaniach Klubu i napisać coś z nich (ciągle można to nadrobić) albo brać udział w którymś z naszych projektów dziennikarskich (np. bieżącym).

Miłej majówki :)

A tuż po długim weekendzie:

ITAKA - Centrum Poszukiwa Ludzi Zaginionych zaprasza na spotkanie z dr Ewą Elwirą Klonowski - światowej sławy antropologiem sądowym, która od 12 lat poszukuje zaginionych po wojnie w Bośni: ekshumuje masowe mogiły i identyfikuje szczątki zamordowanych. Doktor Klonowski, postać niezwykle ciekawa, opowie o swojej pracy i o swoich relacjach z rodzinami, które poszukują zaginionych.

Spotkanie 6 maja (wtorek) o godz. 19 w Fundacji Batorego, ul Sapieżyska 10a.

poniedziałek, 21 kwietnia 2008
24 kwietnia - Narkotyki a prawa człowieka i targ projektów polisowych

W pierwszej części spotkania naszym gościem będzie Kasia Malinowska-Sempruch z Open Society Institute, szefowa programu Global Drug Policy (Światowa Polityka Narkotykowa), który od niedawna ma swoją siedzibę w Polsce, przy Fundacji Helsińskiej.

Kilka wypowiedzi Kasi Malinowskiej-Sempruch z grudniowej konferencji w Nowym Orleanie o międzynarodowej reformie polityki narkotykowej.

Jak traktowane są osoby używające narkotyków i pacjenci na odwyku w Polsce i w innych krajach? W Polsce leczenie bywa nieefektywne, a traktowanie poniżające, ale są kraje, gdzie "winnych" trzyma się w klatkach, czy rozstrzeliwuje na stadionach.

-------------------------------------------------------------------------------------------

W drugiej części odbędzie się targ projektów polisowych, w których można wziąć udział:

- Praktyki wakacyjne w lokalnych redakcjach dzienników w całej Polsce
- warsztaty dziennikarskie i ich animacja - co to szkoła animatorów
- Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "Polis" - jak działa organizacja, wspierająca Klub Czwartkowy i co można w niej robić

- nasze gazety festiwalowe: Internetowa Gazeta Festiwalu, Domysły, Motiv - co to, kiedy i jak się włączyć

- Indigo i Orange - międzynarodowe pisma młodych

         - European Youth Press - europejska sieć, której jesteśmy częścią

- Youthphotos - młodzieżowy projekt fotograficzny
- European Youth Media Days 2008 w Brukseli - zapowiedź naszego największego europejskiego projektu w tym roku


--------------------------------------------------------------

Możecie wesprzeć działalność "Polis" 1% swojego podatku.

poniedziałek, 14 kwietnia 2008
17. kwietnia - Maciej Zaremba i zbiór reportaży "Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji" - o godz. 16.45

UWAGA WYJĄTKOWA PORA DLA KLUBU - godz. 16.45!!!

Maciej Zaremba wyemigrował do Szwecji po Marcu. Tam pisał o polskiej opozycji (w 2005 r. otrzymał medal 25-lecia "Solidarności"), przekładał polską literaturę. Dziś jest publicystą szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter. Pisze o kulturze i polityce, przemianach społecznych. W artykułach, esejach i książkach (Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji jest jego piąta) pokazuje Szwedom przede wszystkim ich samych.

Za cykl reportaży "Polski hydraulik" został uhonorowany m.in. Nagrodą Polonii Szwedzkiej - Polonika 2006 oraz Stora Jornalistpriset (Wielka nagroda dziennikarska). Z inicjatywy czołowego dramaturga szwedzkiego Larsa Norena powstał cykl jednoaktówek opartych na reportażu Zaremby. Wystawiono je w dwudziestu miastach Szwecji.

Przed spotkaniem przeczytajmy reportaż Wycieczka na wojnę:

fragment 1
fragment 2
fragment 3
fragment 4
fragment 5

Więcej o autorze i książce (w tym inne fragmenty) na stronie wydawnictwa.

--------------------------------------------------------------

Możecie wesprzeć działalność "Polis" 1% swojego podatku.

piątek, 11 kwietnia 2008
Demonstracja przeciwko represjom w Tybecie
---------- Forwarded message ---------- From: szpilka91 Date: 10 Apr 2008 21:46 Subject: Demonstracja przeciwko represjom w Tybecie To: rafael.dembe@gmail.com W najbliższą niedzielę(13.04.08) o 18:00 odbędzie się pokojowa demonstracja "sit in" przeciwko temu, co władze komunistyczne w Chinach czynią swoim obywatelom(zarówno Chińczykach, jak i Tybetańczykach). Demonstracja jest całkowicie legalna i ma potwierdzenie zgody od Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.Będzie ona polegać na tym, że wszyscy siądziemy przed Ambasadą Chin(ul.Bonifraterska 1)i zakleimy sobie usta czarną taśmą, która na miejscu będzie każdemu wręczana. Czerń ma symbolizować współodczuwanie cierpienia wszystkim tym, którzy zginęli w zamieszkach lub też stracili w trakcie demonstracji najbliższą im osobę. Zaklejamy je, gdyż chcemy w ten sposób pokazać, że milczenie jest silniejsze aniżeli jakiekolwiek marsze czy skandowanie.Dalajlama nigdy nie pozwalał na to, by używano przemocy, dlatego też uszanujmy to, co próbuje nam swym spokojem pokazać, a może sie okazać, że w ciszy i spokoju więcej zdziałamy aniżeli z użyciem przemocy i nienawiści. W razie wątpliwosci co do daty oraz tego, kto sit in organizuje, proszę zwracać sie pod nr. (0)785 999 842 Im więcej nas będzie, tym lepiej, dlatego jeżeli mają Państwo znajomych, którzy również byliby zainteresowani przybyciem na sit in, to proszę im tę wiadomość przesłać. Razem wspierajmy prześladowanych ludzi w Tybecie i Chinach, by mieli nadzieję na lepsze jutro.
09:34, halina.bortnowska
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 kwietnia 2008
13. kwietnia - Marsz pamięci

Z przekonaniem namawiamy do udziału w tradycyjnym Marszu Modlitwy Chrześcijan i Żydów w niedzielę, 13 kwietnia 2008. Początek o godz. 16 pod pomnikiem Bohaterów Getta. Stąd idziemy do Pomnika na Umschlagplatz. Po drodze mijamy 17 kamieni pamięci zatrzymując się przy niektórych na wspólną modlitwę słowami psalmów. Do tradycji żydowskiej należy składanie małych kamyków na grobach. Uczestnicy marszu zwykle składają też pojedyncze kwiaty, za przykładem Jacka Kuronia mogą to być żonkile.

Marsz “Szlakiem pomników Getta Warszawskiego” jest ekumenicznym spotkaniem modlitewnym organizowanym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów z okazji rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Program:

Przy Pomniku Bohaterów Getta
Modlitwy za zmarłych: żydowska i chrześcijańska
Wspólne odmówienie Psalmu 44

Przy Drzewie Sprawiedliwych
Modlitwa “Ojcze Nasz”
Wspólne odmówienie Psalmu 140

Przy Pomniku – Kamieniu Pamięci Szmula Zygielbojma
Wspólne odmówienie Psalmu 74

Przy Pomniku – Bunkrze przy Miłej 18
Żydowska modlitwa za zmarłych
Wspólne odmówienie Psalmu 94

Kamień pamięci Janusza Korczaka
Fragment medytacji Janusza Korczaka ze zbioru “Sam na sam z Bogiem”

Przy pomniku Umschlagplatz
Modlitwy za zmarłych: żydowska i chrześcijańska
Wspólne odmówienie Psalmów 88 i 70
Modlitwa Jana Pawła II za naród żydowski

 
1 , 2 , 3