dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
czwartek, 30 kwietnia 2009
7 maja - Teresa Torańska
 
Niepowtarzalna okazja porozmawiania z wybitną specjalistką od rozmów. Punktem wyjścia będzie książka "Są. Rozmowy o dobrych uczuciach" - zbiór rozmów trudnych, głębokich, które wychodzą daleko poza. Autorka obiecała także opowiedzieć o swoich najnowszych projektach i rozmowach.
 
Zapowiedzi:
14 maja - Grzesiek Rychlik o Ameryce Południowej

21:48, lukasz.krzyzanowski
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 kwietnia 2009
Wędrówka Gabriela. Religia i antysemityzm

W poniedziałek 27 kwietnia o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji Batorego (Warszawa, ul. Sapieżyńska 10 a, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza) odbędzie się pokaz filmu "Wędrówka Gabriela", który powstał podczas badań terenowych prowadzonych pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir.

W panelu dyskusyjnym po filmie udział wezmą: Halina Bortnowska-Dąbrowska, Paweł Buszko, Konstanty Gebert, Joanna Tokarska-Bakir. Dyskusję poprowadzi Aleksander Smolar.

 

Z uwagi na majowe wyjazdy i uroczystości rodzinne, 30 kwietnia nie spotykamy się. Wszystkim życzymy ciepłego i słonecznego weekendu majowego.

7 maja naszym gościem będzie Teresa Torańska.

14 maja - jeszcze trwają negocjacje.

21 maja - zamiast klubu zapraszamy na debatę o antyżydowskich przesądach z udziałem Haliny Bortnowskiej-Dąbrowskiej, Joanny Tokarskiej Bakir i Doroty Krawczyńskiej (Austriackie Forum Kultury, Próżna 8, godz. 18.00).

01:16, lukasz.krzyzanowski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 kwietnia 2009
Szukając pierwszej żony Adama

23 kwietnia - Anka Grupińska o książce Najtrudniej jest spotkać Lilit

Najtrudniej jest spotkać Lilit

Nie boję się niczego, bo nie boję się siebie! Trzeba umieć spotkać nie tylko Ewę, ale i Lilit - mówi Chaja Ester, jedna z rozmówczyń Grupińskiej. Jej książka otwiera przed czytelnikiem świat, do którego większość z nas nigdy nie zostałaby zaproszona. Świat cadyków, nigunów i bardzo szczegółowych nakazów - słowem świat ultraortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Wiele osób patrzy na chasydów poprzez spisane przez Bubera pełne poezji opowieści i anegdoty. Książka Grupińskiej skupia się na codziennym funkcjonowaniu społeczności chasydzkich, a szczególnie miejscu kobiet we wspólnocie. Jak łatwo zgadnąć mniej jest tu poezji, ale zdziwi się ten, kto myśli, że w ogóle jej nie znajdzie...

17:28, klub.czwartkowy
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 kwietnia 2009
Szlakiem pomników Warszawskiego Getta
Marsz Modlitwy „ Szlakiem pomników Getta Warszawskiego”, organizowany co roku w kwietniu przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów przyciąga coraz więcej zainteresowanych takimi spotkaniami praktykujących katolików, otwartych i życzliwie nastawionych do innych religii. (Tegoroczny Marsz odbędzie się 19 kwietnia (niedziela), o godzinie 16.00, początek przy Pomniku Bohaterów Getta, na skwerze przy ulicy Zamenhofa)
czwartek, 16 kwietnia 2009
Zachęty:

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Marsz modlitwy
"Szlakiem pomników Getta Warszawskiego"
Niedziela, 19 kwietnia 2009 - GODZ. 16.00

Przy Pomniku Bohaterów Getta - rozpoczęcie
Modlitwy za zmarłych: żydowska i chrześcijańska
Wspólne odmówienie Psalmu 44

Stacje modlitewne przy kolejnych pomnikach.

Kamień pamięci Janusza Korczaka
Fragment medytacji Janusza Korczaka

Przy pomniku Umschlagplatz - zakończenie
Modlitwy za zmarłych: żydowska i chrześcijańska
Wspólne odmówienie Psalmów 88 i 70
Modlitwa Jana Pawła II za naród żydowski

Przynieśmy kwiaty, najlepiej białe, chociaż po jednym.
Pamięć Starego Doktora, wiernego swego przyjaciela, szczególnie mogą uczcić swoją obecnością rodzice i dzieci.

**
A oto druga możliwość (wcześniejsza!):
19 kwietnia Marek Edelman jak co roku, o zwykłej porze, tj. W POŁUDNIE, stawi się pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Jak co roku będziemy mu towarzyszyć w drodze na Stawki, a potem spotkamy się u nas na Emilii Plater 25 m5.
Wszyscy czujcie się zaproszeni, przekażcie innym.
Paula i Mirek Sawiccy

12:08, halina.bortnowska , W wirydarzu
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2