dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
sobota, 30 maja 2009
KOMUNIKAT HALINY
Odbyło się ostatnie w tym roku akademickim spotkanie Klubu Czwartkowego. Gościem był redaktor Konstanty Gebert. Jak się można po tym prelegencie spodziewać - nie było to opowiadanie podróżnicze o afrykańskim kraju "Ruanda". Podobnie jak Wojciech Tochman, Gebert przygląda się ludziom i ich problemom z najwyższą powagą, z tego, co czyta, widzi i słyszy buduje odpowiedź na pytanie, wyrastające z całego kontekstu jego życia: o unikalność Shoa, zagłady Żydów, lecz też o naturę ludobójstwa dokonanego w Ruandzie. A także o to, co dalej - jak szukać ratunku, jak pomóc ofiarom, a także sprawcom - czy możliwe jest oczyszczenie? Jakie poczynania mogą je przynieść?
Uczestnikom Warsztatów potrzebny jest rozwój ich dziennikarskich umiejętności, czemu służą rady "starszych kolegów", ale także rozszerzanie horyzontów, co dają świadectwa ich myślenia i przeżyć. W przyszłym roku z pewnością zadbamy o kontynuację spotkań z gośćmi, lecz także wrócimy do ćwiczeń warsztatowych w grupach.

WAKACJE KLUBOWE OD 1 CZERWCA.

Do września zawieszamy regularne spotkania na żywo. Zachęcam do regularnego kontaktu z tym miejscem w internecie, gdzie będę umieszczać komunikaty i zaproszenia. We wtorki będą się ukazywać ewentualne zawiadomienia o nadzwyczajnych spotkaniach czwartkowych oraz o moich dyżurach w konkretne czwartki w sali na VI piętrze lub w pokoju 512 (Zgoda 11) od g. 17.00 do 19.00. Będę wdzięczna za sygnały telefoniczne czy i kiedy ktoś się wybiera.
4 czerwca spotkania ani dyżuru nie będzie - świętujemy (i opisujemy jak było - przysyłając na blog klubowy).
11 czerwca: spotkania nie będzie - Święto Bożego Ciała.
czwartek, 28 maja 2009
ZAKOŃCZYLIŚMY KOLEJNY SEZON

Na kolejne spotkania Klubu Czwartkowego zapraszamy po wakacjach. Studiującym życzymy udanej i krótkiej sesji. Reszcie - dobrego lata.

Planowane są wakacyjne działania Klubu, o których już wkrótce poinformujemy na blogu.

W razie potrzeby Halina zaprasza na indywidualne konsultacje po uprzednim umówieniu telefonicznym lub mailowym.

22:56, lukasz.krzyzanowski
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 maja 2009
28 maja - Spotkanie z Konstantym Gebertem
 
"Rwanda 15 lat po ludobójstwie: jaka sprawiedliwość i jakie sąsiedztwo
między ofiarami a katami? Rola społeczności międzynarodowej w
dopuszczeniu do ludobójstwa i w ściganiu (lub nie) jego sprawców.
Reżim polityczny prezydenta Kagame: czy oświecona dyktatura była
jedynym rozwiązaniem? Kościół katolicki jako współodpowiedzialny rzezi.
Rwandyjskie ludobójstwo jako dziecko nowoczesności." KG

 
Linki do artykułów naszego Gościa: "Icyzere znaczy nadzieja. Dla ruandy", "Sąsiadki - życie po ruandyjskim ludobójstwie".


21:30, lukasz.krzyzanowski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 maja 2009
21 maja - Dni Książki Żydowskiej: Joanna Tokarska-Bakir, Dorota Krawczyńska i Halina Bortnowska

Czwartek 21 maja - Przypominam, że przypada on w czasie Dni Książki Żydowskiej. Warto wybrać ch jedną z wielu ważnych imprez (a może spróbować ją opisać, na przykład w tym blogu?). W związku z tym w czwartek 21 maja wyjątkowo odwołujemy spotkanie w sali Zgoda 11, polecając dyskusję o legendach o krwi w świetle badań i refleksji Joanny Tokarskiej Bakir - z udziałem autorki oraz Doroty Krawczyńskiej (adiunkt w Instytucie Badań Literackich) i moim. Spotkanie odbędzie się o godz. 18 w Austriackim Forum Kultury przy ul. Próżnej.

Halina

ZAPOWIEDZI

28 maja - Konstanty Gebert o podróży do Ruandy.

11:47, lukasz.krzyzanowski
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 maja 2009
14 maja - Grzegorz Rychlik

Grzesiek wrócił niedawno z wyprawy do Ameryki Południowej i obiecał opowiedzieć o społecznej pamięci dyktatur w tamtym rejonie świata. Będą zdjęcia i rozmowy.

AKTUALNOŚCI:

Z okazji swojego dwudziestolecia "Gazeta Wyborcza" udostępnia bezpłatnie swoje archiwum w Internecie w dniach 7-13 maja.

ZAPOWIEDZI:

21 maja - Rozmowa Haliny z Joanną Tokarską-Bakir na Targach Książki Żydowskiej.

28 maja - Konstanty Gebert o swojej podróży do Ruandy.

 

14:13, lukasz.krzyzanowski
Link Dodaj komentarz »