dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
środa, 19 maja 2010
20 maja - konsultacje działań redakcji

Redakcje - naukowa i abolicyjna działają. Powinny być gotowe plany czasowo-zadaniowe na dłuższa perspektywę i próbki wszystkich gatunków/cykli, które są planowane przez redakcje. Przed nami kolejne spotkanie konsultacyjne - ostatnie obowiązkowo w pełnym gronie. Potem w mniejszych składach będziemy omawiali i dyskutowali o postępach.

Kolejne spotkania:

po 20 maja - początek luźniejszych spotkań czwartkowych (sesja), konsultacji poszczególnych redakcji, które cały czas działają aż do swoich kulminacji na przełomie września i października 2010, w planach majowo-czerwcowych Klub Czwartkowy o sytuacji wyborczej (apolityczny).

piątek, 07 maja 2010
13 maja - konsultacje działań i planów redakcyjnych

Powstały dwie redakcje - naukowa i abolicyjna. Kształtują się składy redakcji, plany pierwszych działań. Powstają manifesty redakcyjne.
 
Na kolejne spotkanie przygotowują się solidne plany czasowo-zadaniowe conajmniej na kolejny tydzień, ale optymalnie na dłuższa perspektywę. Im więcej planów, tym więcej nasz gość i konsultant - Grzegorz Sroczyński, reporter Gazety Wyborczej, będzie mógł skomentować i poradzić. Nie powinno zabraknąć dziennikarskiej twórczosci i powinniśmy zobaczyć pierwsze próbki materiałów dziennikarskich (idealem byłaby reprezentacja wszystkich gatunków/cykli, które są planowane przez redakcje, ale to może być na 20 maja).

wtorek, 04 maja 2010
6 maja - tworzenie redakcji i ich planu działania

Na warsztatach są osoby zainteresowane stworzeniem redakcji naukowej.

Jej działanie może być skupione na bieżącym opisywaniu wydarzeń popularnonaukowych (np. z programem nad Wisłą startuje Centrum Nauki Kopernik, działa Fundacja Ja Wisła, odbywają się Kawiarnie Naukowe i inne wydarzenia, które można śledzić w serwisie popularnonaukowym Polskiej Agencji Prasowej). Duże i ciekawe imprezy do opisania, to czerwcowy Piknik Naukowy i wrześniowy Festiwal Nauki. Będziemy mieli możliwość publikowania tekstów w serwisie popularnonaukowym portalu Gazeta.pl - Supermozg.pl

---

Jest kilka chcących podziałać przy temacie abolicji kary śmierci.

Zagadnień, które można podjąć w ramach tego tematu jest wiele, m.in.:
- mity i fakty wokół kary śmierci (czy jest skuteczna? czy odstrasza?)
- kara śmierci a skuteczne karanie (czy zabijanie można nazwać karą? jakie kary są skuteczne? jak pracować z więźniami by recydywa była jak najmniejsza?)
- polityczne wyroki (historycznie - również w Polsce)
- kara śmierci a wybory (obecność tematu w tej i poprzednich kampaniach wyborczych)
- kara śmierci a największe religie (podejście różnych wyznań do kary śmierci)
- pobyt w celi śmierci (skazańcy przybywają w nich niejednokrotnie przez wiele lat),
- rodziny ofiar zbrodni (czy zabicie oprawcy przez państwo przynosi ulgę)
- kara śmierci a filozofia praw człowieka,
- wyroki, w których jest wątpliwość co do winy (m.in. głośne sprawy w USA),
- kara śmierci w wybranych porządkach prawnych (m.in. Białoruś, USA, Iran)
- skazywanie na śmierć nieletnich
- droga Europy do abolicji
- ruch abolicjonistyczny na świecie (gdzie jest? dokąd zmierza? czy i jak Polska jest w tym ruchu obecna?)

Być może warto podejmować powyższe tematy sukcesywnie, tzn. w wybranym czasie skupić siły redakcji na jednym - dwóch z nich i następnie przechodzić do kolejnych? Jeśli tak - warto przemyśleć, którym należy zająć się w pierwszej kolejności. Ostateczna decyzja, które tematy i w jakiej formie podjąć, należeć będzie do redakcji. Wspierać ją będzie powstała przy "Polis" i HFPC grupa "Horyzont - przeciw karze śmierci". Grupa dysponuje kontaktami do polskich i zagranicznych ekspertów i instytucji oraz do dziennikarzy zajmujących się abolicją, posiada materiały nt. kary śmierci.
Teksty zredagowane przez redakcję zostaną wykorzystane w kampanii abolicji kary śmierci prowadzonej przez "Horyzont". Punktem kulminacyjnym kampanii będzie 10 października 2010 - Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci.

---

Jest jeszcze pare niezdecydowanych osób - przygotujcie się do zaproponowania tematu działania redakcji i akcji rekrutacyjnej wśród warsztatowiczów.Wszyscy myślcie o swojej funkcji w redakcji i konkretnych tematach, żeby zaproponować je na spotkaniu.

Głównym celem naszego spotkania będzie stworzenie struktur i planu działania redakcji. Postaramy się wprowadzić je w proces działania - omówimy funkcje redakcyjne, myślenie o tematach i formach ich przedstawiania.