dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
niedziela, 15 maja 2011
19 maja - Debata "Po co wracać do Ruandy?" z udziałem Carla Wilkensa, Konstantego Geberta i Haliny Bortnowskiej
Nie dajemy spokoju ludobójstwu w Ruandzie czy to ono nie daje spokoju nam? Powracamy do niego po kilkunastu latach, przywołujemy rok 1994 ciągle na nowo w książkach, filmach i rozmowach.
Po co odtwarzać historie, które należą do przeszłości?
O potrzebie sięgania po trudne tematy, sztuce mówienia o nich, poświęceniu i odpowiedzialności w kontekście ludobójstwa mówić będą:

Carl Wilkens – podczas ludobójstwa jako jedyny z Amerykanów przebywających w Ruandzie nie wyjechał z kraju, angażując się w działalność humanitarną i ratując życie setek osób. W 2004 roku założył organizację „World Outside My Shoes”, której celem jest walka z uprzedzeniami i uświadamianie problemu ludobójstwa;

Halina Bortnowska – filozofka, teolożka, publicystka, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka;

Konstanty Gebert – dziennikarz zajmujący się Bałkanami, Ruandą i Izraelem.

Termin: 19.05.2011(czwartek), godzina 18.00
Miejsce: sala konferencyjna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (Warszawa, ul. Zgoda 11, VI piętro)


---    

Carl Wilkens
(53 lata), od 1978 roku misjonarz w Afryce. W czasie ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku, jako jedyny z Amerykanów przebywających w Rwandzie nie wyjechał z kraju (jego żona Teresa wraz z dziećmi została ewakuowana razem z innymi obywatelami USA). Carl Wilkens jest pastorem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, wieloletnim pracownikiem Adwentystycznej Organizacji Pomocy i Rozwoju (ADRA).

Metody Wilkensa budzą kontrowersje, ratując ludzkie życie często znajdował się na granicy prawa i moralności np. paktując z przywódcami Hutu i Interahamwe bezpośrednio odpowiedzialnymi za ludobójstwo.

Od 1996 mieszka w USA, w stanie Oregon. Wspólnie z żoną w 2004 roku stworzył edukacyjną organizację pozarządową „World Outside My Shoes”, której celem jest walka z uprzedzeniami, nienawiścią, uświadamianie problemu ludobójstwa poprzez prelekcje w szkołach i organizacjach pozarządowych. Na początku 2011 wydał książkę pt. „I’m Not Leaving”, opartą głównie na nagraniach zrobionych dla żony i dzieci podczas wydarzeń w Rwandzie.

Przydatne linki
(fragment Ghost of Rwanda z Wilkensem)
http://www.youtube.com/watch?v=695B_NoseHY

wywiady:
http://americanradioworks.publicradio.org/features/rwanda/segc1.html
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/ghosts/interviews/wilkens.html
http://www.thefigtree.org/april11/040111wilkens.html

---

O godz. 17 podsumujemy warsztaty czwartkowe 2010/11, będzie okazja do zgłoszenia się na wakacyjne praktyki redakcyjne i szkołę animatorów.

---

Drugi semestr to praca nad poważniejszymi tematami i tekstami, a potem przygotowaniem ich do publikacji. Uzupełnieniem są Kluby Czwartkowe, czyli rozmowy o aktualnych tematach, rozwijające naszą wiedzę, inspirujące do dalszych poszukiwań, pisania na dany temat i działania.

22 maja i 25-26 czerwca - pierwsze dwa weekendy comiesięcznej (poza wakacjami) polisowej Szkoły Animatorów dla chcących rozwijać umiejętności projektowe i dalej przekazywać swoją wiedzę zdobytą podczas warsztatów czwartkowych, gazet festiwalowych i praktyk redakcyjnych.

Ciągle czekamy też na decyzję o rozpoczęciu projektu "Warszawiak 2011", współtworzonego z Instytutem Reportażu. Być może okaże się to pod koniec semestru letniego.

---

6 października
- początek nowej edycji dziennikarskich Warsztatów Czwartkowych dla studentów.

Gdy okaże się, czy i kiedy odbędzie się w tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy", ustalimy grafik tworzenia Gazety Motiv. Są perspektywy na październik.
czwartek, 12 maja 2011
12 maja - ostatnie konsultacje (we Wrzeniu!)
Ostatnie konsultacje tekstowe w tym sezonie. Przeprowadzimy je od godz. 17 wyjątkowo we Wrzeniu Świata, bo o godz. 19 odbędzie się tam premiera "Białej Marii" Hanny Krall z udziałem: Autorki, Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Warlikowskiego. Fragmenty przeczyta Zofia Kucówna. Prowadzenie: Paweł Goźliński.
środa, 04 maja 2011
5 maja - Warsztat z Maciejem Czajkowskim (BBC)
Maciek Czajkowski, dziennikarz i producent programów w BBC, opowie nam o swoim wieloletnim doświadczeniu w telewizji, o standardach pracy reportera newsowego, o misji mediów publicznych i pokaże, jak powinien wyglądać profesjonalny materiał reporterski. Przygotujcie się na ćwiczenia praktyczne!