dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
sobota, 26 września 2009
1 października - Klub Czwartkowy o wyprawie do Srebrenicy
Pierwsze oficjalne spotkanie Klubu w nowym roku akademickim. Zapraszamy stałych bywalców i tych, którzy chcieliby do nas dołączyć. Jak zawsze - wszyscy mile widziani!

Jakby ziemia zaczęła się trząść...
       - relacja z polskiej wyprawy do Srebrenicy

W lipcu 2009 siedmioro młodych Polaków zorganizowało wyprawę do Bośni i Hercegowiny, aby wziąć udział w czterodniowym Marszu Pokoju. Wraz z trzema tysiącami Bośniaków przeszli 100 km przez góry tą samą trasą, którą 14 lat temu uciekali mężczyźni ze Srebrenicy po upadku chronionej przez ONZ enklawy. 11 lipca wzięli udział w pogrzebie 534 ofiar ludobójstwa.

Podczas spotkania uczestnicy wyprawy zdadzą relację z tego wydarzenia: opowiedzą o marszu, o ludziach, których spotkali po drodze oraz o współczesnej sytuacji w Bośni i pamięci o wojnie.Gościem specjalnym spotkania będzie:
Konstanty Gebert
 korespondent wojenny z Bośni w latach 1992-1995
15:08, jan_dabkowski
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 września 2009
24 września - BIRMA - więźniowie polityczni i obozy pracy

Zapraszamy na wyjątkowe wrześniowe spotkanie Klubu Czwartkowego!

24 września o godz. 18 (jak zwykle) spotkanie z młodym podróżnikiem Antonim Słodkowskim, studentem japonistyki z Londynu, który na podstawie własnych obserwacji z dłuższego pobytu poruszy temat: BIRMA - więźniowie polityczni i obozy pracy. Zobaczymy też dwa filmy o Birmie.

Przed spotkaniem, od godz. 17 możliwość rozmowy indywidualnej o perspektywach Klubu i warsztatów, informacje dla nowych uczestników.

18:37, lukasz.krzyzanowski
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 września 2009
KOMUNIKAT HALINY, 5.09.
Zachęcam do skorzystania z dalszego ciągu rozważań nad ludobójstwem, które rozpoczęliśmy 6 lipca: 10-11 wrzesnia konferencja Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20. zobacz: www.dsh.waw.pl i "Zachęty" w moim blogu http://halinabortnowska.blox.pl .
21:19, halina.bortnowska , W wirydarzu
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 września 2009
KOMUNIKAT HALINY

Rozpoczynamy nowy cykl spotkań i działań wspólnych i indywidualnych z tradycjami, jakie utrzymuje POLIS i szansami, jakie wzajemnie otwieramy dla siebie. Tytuł "Komunikat Haliny" oznacza, że w tym momencie na samym początku września ja osobiście chcę zawiadomić dawnych i nowych (potencjalnych) uczestników spotkań o tym, co zamierzam, do czego już mogę zaprosić.

Ustaliliśmy wspólnie, że w tym roku Klub Czwartkowy będzie skrzyżowany z bardziej typowymi warsztatami dziennikarskimi, stanowiącymi wprowadzenie do zawodu, uzupełniające inne, wybrane studia o pewną wiedzę i umiejętności, otwierające drogę do pisania, publikowania i pracy redaktorskiej. W zasadzie jeden czwartek w miesiącu będzie mieć charakter klubowy; to spotkanie będzie dotyczyć jakiejś aktualnej, dyskutowanej sprawy i będzie się odbywać z udziałem specjalnie zaproszonego gościa lub gości. W tym miejscu będziemy zamieszczać ogłoszenia o tego rodzaju spotkaniach, a także o innych imprezach, takich jak promocje książek, konferencje i odczyty, które szczególnie chcemy polecić.

Mam nadzieję, że spotkania Klubu Czwartkowego będą w tym roku przede wszystkim poruszać kwestie z dziedziny praw człowieka, dialogu między ludźmi różnych kultur czy religii, przeciwstawiania się ksenofobii i antysemityzmowi (co mieści się w haśle "Wirydarz").

Klub Czwartkowy będzie działać w wybrane i ogłoszone tutaj czwartki w sali na VI piętrze w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (ul. Zgoda 11).

Już teraz zapraszam na wyjątkowe Wrześniowe Spotkanie Klubu Czwartkowego! 24 września o godz. 18 spotkanie z młodym podróżnikiem Antonim Słodkowskim, studentem japonistyki z Londynu, który na podstawie własnych obserwacji z dłuższego pobytu poruszy temat: BIRMA - więźniowie polityczni i obozy pracy. Zobaczymy też dwa filmy o Birmie.

Przed spotkaniem, od godz. 17 możliwość rozmowy indywidualnej o perspektywach Klubu i warsztatów, informacje dla nowych uczestników.

UWAGA:

Najbliższa akcja Nowego Klubu Czwartkowego-Wirydarza to 10 października (sobota) - Europejski Dzień przeciw karze śmierci. Niedługo rozpoczniemy bliższe przygotowania.

HALINA

01:54, lukasz.krzyzanowski
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 września 2009
"Pensjonat"
Z głębokim przekonaniem zachęcam, by przyjść na spotkanie z Piotrem Pazińskim, autorem "Pensjonatu", które odbędzie się w najbliższy czwartek, 3 września o 17.00 w Austriackim Forum Kultury na Próżnej 8. Poprowadzi je Kasia Kazimierowska z "Res Publiki Nowej".

Jeśli ktoś nie zdąży - to niech kupi i otworzy książkę. Spotka nie tylko autora, lecz pewien mało dostępny świat, który należy odwiedzać, bo potrzebujemy wzruszenia, które odczujemy.

Jak wiele dobrego już o "Pensjonacie" napisano, można się przekonać zaglądając na stronę: http://sites.google.com/site/pensjonat2009
HALINA
10:41, halina.bortnowska , W wirydarzu
Link Dodaj komentarz »