dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
środa, 28 września 2011
Klub Czwartkowy 2011/2012
Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis” zaprasza na roczny cykl spotkań Klubu Czwartkowego (edycja 2011/2012).

Czwartkowe spotkania z ludźmi, którzy dają do myślenia, mają 19-letnią tradycją. Ich tematy to:
- dziennikarstwo i media,
- prawa człowieka,
- literatura faktu i filmy dokumentalne,
- historia i pamięć.

Spotkania odbywają się w czwartki w godz. 18–20 w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ul. Zgoda 11, VI piętro, sala konferencyjna.

Program:
6.10 - Halina Bortnowska o styku rzetelnego dziennikarstwa i praw człowieka. Marta Mazuś przedstawi szczegóły programu Klubu Czwartkowego, edycji 2011/12.
Potem chętnych zapraszamy do klubokawiarni Wrzenie Świata na godz. 19 na spotkanie "Kara śmierci dziś" - Czy można nazywać się obrońcą praw człowieka i jednocześnie dopuszczać karanie śmiercią? Spotkanie z udziałem Haliny Bortnowskiej i Draginji Nadażdin. Organizator: Grupa Horyzont - przeciw karze śmierci przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszeniu Młodych Dziennikarzy "Polis".

13.10 - Waldemar Paś, redaktor naczelny dziennika Metro zdradzi "10+ podstawowych grzechów stażysty w Metrze czyli o braku kreatywności, znajdowania tematów, inicjatywy, zapału, wytrwałości, konsekwencji, odpowiedzialności, zdolności adaptowania się, piśmienności, poczucia misji i...".

20.10 - Roman Kurkiewicz powie: jakie nowe książki z literatury faktu musisz przeczytać.

27.10 - Maciej Czajkowski, reporter i producent programów w BBC, opowie nam o swoim wieloletnim doświadczeniu w telewizji, o standardach pracy reportera newsowego i misji mediów publicznych.

3.11 - Dziennikarz vs. wymiar sprawiedliwości - Dorota Głowacka z Obserwatorium wolności mediów w Polsce opowie o wolności słowa, akcji "Wykreśl 212 KK" i jakie problemy z prawem mają dziennikarze w Polsce.

17.11 - Wirydarz - grupa działania przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii zaprasza na pokaz filmu Karin Kaper i Dirka Szuszies Ale życie toczy się dalej (Aber das Leben geht weiter) i dyskusję z Karin Kaper, reżyserką, producentką i jedną z bohaterek filmu, oraz Konradem Schullerem, korespondentem gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung w Polsce.

Film opowiada historię trzech polskich i trzech niemieckich kobiet, przedstawicielek różnych pokoleń, których rodzinne losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą po zakończeniu drugiej wojny światowej. Każda z nich przez swoją historię wnosi osobisty wkład do tematu „ucieczka i wypędzenie”. Film o ojczyźnie, wojnie, życiu na obczyźnie i wpływie wielkich wydarzeń historycznych na losy małych ludzi.

Film trwa 1 godz. 40 min, więc wraz z uczestnikami uzgodnimy wcześniejsze rozpoczęcie lub późniejsze skończenie spotkania, aby spokojnie podyskutować. Prosimy o śledzenie informacji na blogu tuż przed spotkaniem.

24.11 - Spotkanie wokół książki "Co to, to nie. Myślennik Haliny Bortnowskiej". Książka twórczyni Czwartków, która premierę miała we wrześniu z okazji 80. urodziny autorki, złożona z jej tekstów publicystycznych głównie z Gazety Wyborczej pisanych w okresie ostatnich 22 lat.

1.12 - Zaczynamy tworzyć redakcję multimedialnej gazety festiwalowej "Domysły" przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.

15.12 - Podsumowanie "Domysłów" i roku, czyli spotkanie aktualnych klubowiczów z Czwartkowiczami i Polisowcami z całej 20-letniej historii spotkań i działań Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy "Polis".

Potem nastąpi przerwa świąteczno-noworoczno-sesyjno-feryjna. Drugi semestr zacznie się 16.2.2012.

Zgłoszenia na czwartki @ polis.org.pl

Prosimy też o krótką informację:
- co studiujesz/studiowałeś/aś?
- czym się interesujesz?
- masz praktykę dziennikarską? jeśli tak - gdzie i o czym pisałeś/aś lub nagrywałeś/aś? [praktyka nie jest wymagana do wzięcia udziału w warsztatach - pytanie orientacyjne]
poniedziałek, 05 września 2011
6 października - pierwsze spotkanie
Kilka podstawowych informacji znajduje się w bocznym pasku. Więcej niebawem w tym miejscu.

Można już się zgłaszać na czwartki @ polis.org.pl z krótką informacją o sobie:
- co studiujesz/studiowałeś/aś?
- czym się interesujesz?
- masz praktykę dziennikarską? jeśli tak - gdzie i o czym pisałeś/aś lub nagrywałeś/aś? [praktyka nie jest wymagana do wzięcia udziału w warsztatach - pytanie orientacyjne]

Poza tym zapraszamy na:
http://polis.org.pl/
http://www.facebook.com/polis1995