dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
środa, 27 października 2010
28 października - Wywiad cz. 1

Zaczynamy ćwiczyć wywiad. Czytajcie wywiady i słuchajcie wywiadów ile wlezie - długie i krótkie. I patrzcie - jak się zaczynają, jak kończą. I od czego zależy, czy Wam się ich dobrze czyta/słucha? Słowem kluczem jest dynamika, ale co to jest - przynieście odpowiedzi i fragmenty na spotkanie!

Gościem będzie Zuzia Piechowicz, sekretarz radia Tok.fm i wydawca Poranków Tok.fm. Będą więc elementy radiowe.

Ci, co jeszcze nie wrzucili poprawionych newsów do komentarzy pod poprzednią notką - wrzucajcie. Kto ma do przeczytania news - przychodźcie o 17!

wtorek, 19 października 2010
21 października - Czytanie newsów i fotografia newsowa

Na najbliższych warsztatach będziemy omawiali napisane newsy i oglądali zrobione fotografie (do tekstów lub osobne). Teksty będą czytane w małych grupach z polisowymi redaktorami.

O fotografii newsowej będzie mówił Filip Błażejowski z Agencji Forum.

Zadanie przed warsztatami, to dopracowanie newsa naszkicowanego w czasie poprzednich warsztatów lub napisanie nowego i wrzucenie go do komentarzy do poprzedniej notki. Temat, to zaobserwowane wydarzenie, usłyszana informacja z pogłębieniem usłyszanym od świadków i osób powiązanych. Krótkie teksty - do pół strony!
Przy okazji zbieranie materiałów do newsa można zrobić fotografie. Można też zrobić fotografię newsową do innego newsa niż opisany i potraktować jako osobny, fotograficzny news.

wtorek, 12 października 2010
14 października - News

Wprowadzenie do informacji dziennikarskiej. Gościem będzie Karolina Baca z dziennika "Rzeczpospolita" (wcześniej pracowała w dziale warszawskim, teraz krajowym). 

Poczytajcie teksty Karoliny, żeby być gotowi do zadania pytań. Poczytajcie newsy, żeby zorientować się, jak są zbudowane, czym ew. się różnią.

środa, 06 października 2010
7 października - zaczynamy Czwartki 2010/11

Spotkanie powitalne. Rejestracja uczestników. Wstęp Haliny Bortnowskiej. Omówienie programu i oczekiwań. Prezentacja Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”. Projekty, zadania i pomysły na najbliższy rok. Poznawanie się.

wtorek, 05 października 2010
Czwartki 2010/2011
Zaczynamy 7 października 2010 od spotkania powitalnego, podczas którego, m.in. rejestracja uczestników, wstęp Haliny Bortnowskiej, prezentacja Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis” oraz projektów na najbliższy rok.

Jeśli chcecie posiąść albo zgłębić swoją wiedzę o newsie, wywiadzie, reportażu, dowiedzieć się czegoś o fotografii prasowej, spotkać gości ze świata mediów, zaangażować w ciekawe projekty, a przede wszystkim pisać, pisać, pisać - zgłaszajcie się na czwartki@ polis.org.pl

Poniżej znajdziecie harmonogram spotkań od października do grudnia 2010.

 

HARMONOGRAM PAŹDZIERNIK 2010 - MAJ 2011

 

Spotkanie 1 – 7.10.2010, godz. 18:00

Spotkanie powitalne. Rejestracja uczestników. Wstęp Haliny Bortnowskiej. Prezentacja Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”. Projekty, zadania i pomysły na najbliższy rok. Poznawanie się.

Spotkanie 2 – 14.10.2010, godz. 18:00

Wprowadzenie do newsa. Gościem będzie Karolina Baca, dziennikarka „Rzeczpospolitej”.

Spotkanie 3 – 21.10.2010, godz. 18:00

Praca warsztatowa w grupach – omawianie newsów napisanych przez uczestników. Fotografia newsowa. Gość: Filip Błażejowski, fotograf z agencji Forum.

Spotkanie 4 – 28.10.2010, godz. 18:00

Wprowadzenie do wywiadu. Spotkanie z Zuzanną Piechowicz, sekretarzem i wydawcą radia TOK FM.

Spotkanie 5 – 4.11.2010, godz. 18:00

Praca warsztatowa w grupach – omawianie wywiadów napisanych przez uczestników. Fotografia portretowa. Gość: Filip Błażejowski, fotograf z agencji Forum.

Spotkanie 6 – 18.11.2010, godz. 18:00

Wprowadzenie do migawki i reportażu. Praca warsztatowa na przykładzie tekstów z Dużego Formatu (dodatku reportażowego Gazety Wyborczej). Gość: Piotr Maciejewski, członek „Polis”, młody reporter, współpracownik Dużego Formatu i Wysokich Obcasów.

Spotkanie 7 – 25.11.2010, godz. 18:00

Spotkanie z reporterami w ramach Międzynarodowego Festiwalu Reportażu WARSZAWA BEZ FIKCJI, organizowanego przez Instytut Reportażu. Festiwal odbywa się od 23 do 28 października w Warszawie. Zamiast warsztatów czwartkowych spotykamy się, na którymś z festiwalowych wydarzeń.

Spotkanie 8 – 2.12.2010, godz. 18:00

Praca warsztatowa w grupach - omówienie reportaży i migawek napisanych przez uczestników. Spotkanie organizacyjne przed tworzeniem gazety „Domysły” na Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie.”

Spotkanie 9 – 9.12.2010, godz. 18:00

Praca przy tworzeniu gazety „Domysły”.

Spotkanie 10 – 16.12.2010, godz. 18:00

Podsumowanie gazety „Domysły” i pierwszego semestru warsztatów dziennikarskich.

Oprócz regularnych spotkań czwartkowych, dla najbardziej aktywnych, przewidujemy kameralne spotkania z reporterami Dużego Formatu i Instytutu Reportażu.

Drugi semestr to praca nad poważniejszymi tekstami i przygotowanie ich do publikacji.

13 stycznia - podsumowanie dotychczasowe działania AD 2010 i początek szlifowania warsztatu.

20 stycznia - Klub Czwartkowy - film Cicho, pod prąd i dyskusja o relacjach polsko-niemieckich, w której udział wezmą: dr. Burkhard Olschowsky (Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Narodowy Instytut Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej), Rafał Rogulski (doradca w biurze prof. Władysława Bartoszewskiego, pracownik Europejska Sieć Pamięć i Solidarność) i Halina Bortnowska.

27 stycznia - spotkanie z Magdaleną Grochowską i przygotowanie do pisania - propozycje tematów.

3 lutego - omawianie efektów researchu reporterskiego.

10 lutego - czytanie pierwszych migawek.

17 lutego - spotkanie z prof. Januszem Grzelakiem i początek spotkań poświęconych Zmowie obywatelskiej, przygotowujący nas do rozmów z jej członkami.

W drugiej połowie marca
odbędzie się warsztat z tekstami z książki Przeciw antysemityzmowi 1936-2009 (tom 1-3) - antologii tekstów pod redakcją Adama Michnika.

W marcu powinno się też okazać, czy i jak realizujemy projekt Warszawiak 2011 wraz z Instytutem Reportażu.

14 kwietnia - Klub Czwartkowy gości spotkanie z okazji publikacji książki Wiktora Osiatyńskiego Prawa człowieka i ich granice

Będą też Kluby Czwartkowe, czyli spotkania o aktualnych tematach, rozwijające naszą wiedzę, inspirujące do dalszych poszukiwań, pisania na dany temat i działania. Myślimy o Egipcie i pozostałych krajach, w których obecnie trwają przemiany polityczne i o Złotych żniwach Jana Tomasza Grossa.

3-8 maja to Gazeta Motiv przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy".

12 maja - podsumowanie Motiva i całych Czwartków 2010/11, zgłoszenia na wakacyjne praktyki redakcyjne.

14-15 i 21-22 maja - polisowa Szkoła Animatorów dla chcących rozwijać umiejętności projektowe i dalej przekazywać swoją wiedzę zdobytą podczas warsztatów czwartkowych, gazet festiwalowych i praktyk redakcyjnych.