dziennikarstwo - warsztaty - zbliżenie do zawodu - spotkania - ludzie, którzy dają do myślenia - prawa człowieka - czwartki - warsztaty czwartkowe - stowarzyszenie młodych dziennikarzy polis
środa, 28 września 2011
Klub Czwartkowy 2011/2012
Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis” zaprasza na roczny cykl spotkań Klubu Czwartkowego (edycja 2011/2012).

Czwartkowe spotkania z ludźmi, którzy dają do myślenia, mają 19-letnią tradycją. Ich tematy to:
- dziennikarstwo i media,
- prawa człowieka,
- literatura faktu i filmy dokumentalne,
- historia i pamięć.

Spotkania odbywają się w czwartki w godz. 18–20 w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ul. Zgoda 11, VI piętro, sala konferencyjna.

Program:
6.10 - Halina Bortnowska o styku rzetelnego dziennikarstwa i praw człowieka. Marta Mazuś przedstawi szczegóły programu Klubu Czwartkowego, edycji 2011/12.
Potem chętnych zapraszamy do klubokawiarni Wrzenie Świata na godz. 19 na spotkanie "Kara śmierci dziś" - Czy można nazywać się obrońcą praw człowieka i jednocześnie dopuszczać karanie śmiercią? Spotkanie z udziałem Haliny Bortnowskiej i Draginji Nadażdin. Organizator: Grupa Horyzont - przeciw karze śmierci przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszeniu Młodych Dziennikarzy "Polis".

13.10 - Waldemar Paś, redaktor naczelny dziennika Metro zdradzi "10+ podstawowych grzechów stażysty w Metrze czyli o braku kreatywności, znajdowania tematów, inicjatywy, zapału, wytrwałości, konsekwencji, odpowiedzialności, zdolności adaptowania się, piśmienności, poczucia misji i...".

20.10 - Roman Kurkiewicz powie: jakie nowe książki z literatury faktu musisz przeczytać.

27.10 - Maciej Czajkowski, reporter i producent programów w BBC, opowie nam o swoim wieloletnim doświadczeniu w telewizji, o standardach pracy reportera newsowego i misji mediów publicznych.

3.11 - Dziennikarz vs. wymiar sprawiedliwości - Dorota Głowacka z Obserwatorium wolności mediów w Polsce opowie o wolności słowa, akcji "Wykreśl 212 KK" i jakie problemy z prawem mają dziennikarze w Polsce.

17.11 - Wirydarz - grupa działania przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii zaprasza na pokaz filmu Karin Kaper i Dirka Szuszies Ale życie toczy się dalej (Aber das Leben geht weiter) i dyskusję z Karin Kaper, reżyserką, producentką i jedną z bohaterek filmu, oraz Konradem Schullerem, korespondentem gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung w Polsce.

Film opowiada historię trzech polskich i trzech niemieckich kobiet, przedstawicielek różnych pokoleń, których rodzinne losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą po zakończeniu drugiej wojny światowej. Każda z nich przez swoją historię wnosi osobisty wkład do tematu „ucieczka i wypędzenie”. Film o ojczyźnie, wojnie, życiu na obczyźnie i wpływie wielkich wydarzeń historycznych na losy małych ludzi.

Film trwa 1 godz. 40 min, więc wraz z uczestnikami uzgodnimy wcześniejsze rozpoczęcie lub późniejsze skończenie spotkania, aby spokojnie podyskutować. Prosimy o śledzenie informacji na blogu tuż przed spotkaniem.

24.11 - Spotkanie wokół książki "Co to, to nie. Myślennik Haliny Bortnowskiej". Książka twórczyni Czwartków, która premierę miała we wrześniu z okazji 80. urodziny autorki, złożona z jej tekstów publicystycznych głównie z Gazety Wyborczej pisanych w okresie ostatnich 22 lat.

1.12 - Zaczynamy tworzyć redakcję multimedialnej gazety festiwalowej "Domysły" przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.

15.12 - Podsumowanie "Domysłów" i roku, czyli spotkanie aktualnych klubowiczów z Czwartkowiczami i Polisowcami z całej 20-letniej historii spotkań i działań Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy "Polis".

Potem nastąpi przerwa świąteczno-noworoczno-sesyjno-feryjna. Drugi semestr zacznie się 16.2.2012.

Zgłoszenia na czwartki @ polis.org.pl

Prosimy też o krótką informację:
- co studiujesz/studiowałeś/aś?
- czym się interesujesz?
- masz praktykę dziennikarską? jeśli tak - gdzie i o czym pisałeś/aś lub nagrywałeś/aś? [praktyka nie jest wymagana do wzięcia udziału w warsztatach - pytanie orientacyjne]
poniedziałek, 05 września 2011
6 października - pierwsze spotkanie
Kilka podstawowych informacji znajduje się w bocznym pasku. Więcej niebawem w tym miejscu.

Można już się zgłaszać na czwartki @ polis.org.pl z krótką informacją o sobie:
- co studiujesz/studiowałeś/aś?
- czym się interesujesz?
- masz praktykę dziennikarską? jeśli tak - gdzie i o czym pisałeś/aś lub nagrywałeś/aś? [praktyka nie jest wymagana do wzięcia udziału w warsztatach - pytanie orientacyjne]

Poza tym zapraszamy na:
http://polis.org.pl/
http://www.facebook.com/polis1995
sobota, 09 lipca 2011
11 lipca Wirydarz zaprasza na wieczór upamiętnienia ofiar Jedwabnego i Srebrenicy.
W lipcu przypadają tragiczne rocznice: mordu w Jedwabnem i mordu w Srebrenicy. Budujemy tradycję spotykania się, by uczcić pamięć ofiar, umocnić pragnienie, by nigdy więcej...
niedziela, 15 maja 2011
19 maja - Debata "Po co wracać do Ruandy?" z udziałem Carla Wilkensa, Konstantego Geberta i Haliny Bortnowskiej
Nie dajemy spokoju ludobójstwu w Ruandzie czy to ono nie daje spokoju nam? Powracamy do niego po kilkunastu latach, przywołujemy rok 1994 ciągle na nowo w książkach, filmach i rozmowach.
Po co odtwarzać historie, które należą do przeszłości?
O potrzebie sięgania po trudne tematy, sztuce mówienia o nich, poświęceniu i odpowiedzialności w kontekście ludobójstwa mówić będą:

Carl Wilkens – podczas ludobójstwa jako jedyny z Amerykanów przebywających w Ruandzie nie wyjechał z kraju, angażując się w działalność humanitarną i ratując życie setek osób. W 2004 roku założył organizację „World Outside My Shoes”, której celem jest walka z uprzedzeniami i uświadamianie problemu ludobójstwa;

Halina Bortnowska – filozofka, teolożka, publicystka, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka;

Konstanty Gebert – dziennikarz zajmujący się Bałkanami, Ruandą i Izraelem.

Termin: 19.05.2011(czwartek), godzina 18.00
Miejsce: sala konferencyjna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (Warszawa, ul. Zgoda 11, VI piętro)


---    

Carl Wilkens
(53 lata), od 1978 roku misjonarz w Afryce. W czasie ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku, jako jedyny z Amerykanów przebywających w Rwandzie nie wyjechał z kraju (jego żona Teresa wraz z dziećmi została ewakuowana razem z innymi obywatelami USA). Carl Wilkens jest pastorem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, wieloletnim pracownikiem Adwentystycznej Organizacji Pomocy i Rozwoju (ADRA).

Metody Wilkensa budzą kontrowersje, ratując ludzkie życie często znajdował się na granicy prawa i moralności np. paktując z przywódcami Hutu i Interahamwe bezpośrednio odpowiedzialnymi za ludobójstwo.

Od 1996 mieszka w USA, w stanie Oregon. Wspólnie z żoną w 2004 roku stworzył edukacyjną organizację pozarządową „World Outside My Shoes”, której celem jest walka z uprzedzeniami, nienawiścią, uświadamianie problemu ludobójstwa poprzez prelekcje w szkołach i organizacjach pozarządowych. Na początku 2011 wydał książkę pt. „I’m Not Leaving”, opartą głównie na nagraniach zrobionych dla żony i dzieci podczas wydarzeń w Rwandzie.

Przydatne linki
(fragment Ghost of Rwanda z Wilkensem)
http://www.youtube.com/watch?v=695B_NoseHY

wywiady:
http://americanradioworks.publicradio.org/features/rwanda/segc1.html
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/ghosts/interviews/wilkens.html
http://www.thefigtree.org/april11/040111wilkens.html

---

O godz. 17 podsumujemy warsztaty czwartkowe 2010/11, będzie okazja do zgłoszenia się na wakacyjne praktyki redakcyjne i szkołę animatorów.

---

Drugi semestr to praca nad poważniejszymi tematami i tekstami, a potem przygotowaniem ich do publikacji. Uzupełnieniem są Kluby Czwartkowe, czyli rozmowy o aktualnych tematach, rozwijające naszą wiedzę, inspirujące do dalszych poszukiwań, pisania na dany temat i działania.

22 maja i 25-26 czerwca - pierwsze dwa weekendy comiesięcznej (poza wakacjami) polisowej Szkoły Animatorów dla chcących rozwijać umiejętności projektowe i dalej przekazywać swoją wiedzę zdobytą podczas warsztatów czwartkowych, gazet festiwalowych i praktyk redakcyjnych.

Ciągle czekamy też na decyzję o rozpoczęciu projektu "Warszawiak 2011", współtworzonego z Instytutem Reportażu. Być może okaże się to pod koniec semestru letniego.

---

6 października
- początek nowej edycji dziennikarskich Warsztatów Czwartkowych dla studentów.

Gdy okaże się, czy i kiedy odbędzie się w tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy", ustalimy grafik tworzenia Gazety Motiv. Są perspektywy na październik.
czwartek, 12 maja 2011
12 maja - ostatnie konsultacje (we Wrzeniu!)
Ostatnie konsultacje tekstowe w tym sezonie. Przeprowadzimy je od godz. 17 wyjątkowo we Wrzeniu Świata, bo o godz. 19 odbędzie się tam premiera "Białej Marii" Hanny Krall z udziałem: Autorki, Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Warlikowskiego. Fragmenty przeczyta Zofia Kucówna. Prowadzenie: Paweł Goźliński.